Frida Kahlo’nun Hayatı Üzerine Söyleşi

Tarihler: 22 Ocak 2011 Cumartesi ~ 22 Ocak 2011 Cumartesi 14:30

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Ücret: Ücretsiz

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 22, 2011 ~ Oca 22, 2011

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi “Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera” sergisi kapsamında 22 Ocak Cumartesi günü saat 14:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda Salomon Grimberg tarafından "Frida Kahlo, Bir Yaşamın Portresi" başlıklı konuşmayı düzenliyor.

Grimberg, Frida Kahlo`nun farklı yapıtları üzerinden, doğumundan ölümüne kadar olan süreci, kişisel ikonografisini belirleyen temel unsurları, sanatçının etkileyici yaşamının merak uyandıran noktalarını tartışacak.

1907 yılında Coyoacán’da dünyaya gelen Frida Kahlo’nun resimleri çelişkilerle yoğrulmuş karizmatik yapıtlardır. Acıları ve temel sorunlarıyla baş etmeye çalışır. Eserleri, fazla büyük ve çok sayıda da değildir, yaklaşık 140 tablo ve bir o kadar da desenden oluşur. Kahlo’nun karmaşa, edebi göndermeler ve imalar içeren bu resimleriyle sorgu dolu bakışlarını izleyiciye çevirdiği çok sayıda otoportresi büyüleyicidir. Frida Kahlo, geçirdiği yirmiden fazla ameliyatın ardından 1954’te, 47 yaşında öldü. Henüz hayattayken Meksika’da bir efsane olmuş, 1946’da Ulusal Sanat Ödülü’nü kazanmıştı. Ölümünün ardından, doğup büyüdüğü ve öldüğü evi, Mavi Ev müzeye dönüştürüldü.

Eleştirmen ve psikolog Salomon Grimberg`in Meksika sanatı ve Frida Kahlo üzerine pek çok yayını bulunuyor. Kahlo`nun yapıtlarındaki kişisel anlatımın psikolojik çözümlemeleri üzerine yaptığı çalışmalarıyla da tanınıyor.

Söyleşi dili İngilizce’dir, simultane tercüme yapılacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT