İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Uluslararası Lacan Kolokyumu

Tarihler: 20 Haziran 2009 Cumartesi ~ 21 Haziran 2009 Pazar 20 Haziran Cumartesi ve 21 Haziran Pazar Saat: 10:00-18:00

Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Adres: İstanbul Fransız Kültür Merkezi İstiklal Caddesi, No:4 Taksim İstanbul İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 20, 2009 ~ Haz 21, 2009
İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Uluslararası Lacan Kolokyumu
İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Monokl Dergisi’nin birlikte düzenledikleri kolokyumuda psikanalitik bir perspektifle hareket edilecektir. Böylece modernleşme sürecinin krizlerini sarsıcı şekilde yaşayan Türkiye’nin kuramsal çerçevesine özgün bir katkı sağlanacaktır.
Farklı disiplinlerden beslenerek oluşturduğu kuramı ile psikanaliz tarihinde çığır açan Jacques Lacan’ın etkileri klinik alanın yanı sıra sosyoloji, medya çalışmaları, felsefe ve sanat başta olmak üzere pek çok kuramsal bağlamda da güçlü bir şekilde hissedilmektedir. Lacan, toplumsal ve bireysel varlık olarak özneyi modern toplumda belirleyici olan bilinçdışı, arzu, zevk, haz, öteki gibi kavramların ışığında yorumlarken tüketim toplumunun sorunlarına bambaşka açılardan bakmayı mümkün kılmaktadır.

Katılımcılar :Nami BAŞER : Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim görevlisi. Felsefe, edebiyat, sinema ve müzikle de ilgili çalışmaları bulunmakta.
Pierre Henri Castel : Felsefe ve psikoloji alanında doktora yaptı. CNRS’de araştırmalar müdürü ve Uluslararası Lacan Derneği üyesi.
Lorenzo Chiesa : Kent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Lacan teorisi ve çağdaş Fransız felsefesi üzerine birçok çalışması bulunuyor.
Mladen Dolar : Felsefe doktoru, birçok üniversitede konferans vermekte. Problemi Dergisi ve Analecta yayınevi (Ljubljana) editörlüğünü yaptı.
Franz Kaltenbeck : Paris ve Lille’de psikanalist. Lacan ile psikanaliz yaptı. Psikanaliz ve edebiyat eleştirisi alanında birçok yayını bulunuyor.
Raoul Moati : Felsefe doçenti. Sorbonne’da (Paris 1) öğretim görevlisi. Yönelimsellik kavramı üzerine çalışmalar yürütüyor.
Geneviève Morel : Klinik psikoloji ve psikopatoloji alanlarında Paris 7 Üniversitesi’nde doktora yaptı. Paris ve Lille’de psikanalist olarak çalışmakta.
Jean-Michel Rabaté : Pensilvanya Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı profesörü. Psikanaliz ve edebiyat teorisi üzerine birçok eseri bulunuyor.
Ahmet SOYSAL : Yazar ve felsefeci. Fenemenoloji, şiir ve sanat alanlarında birçok yapıtın yazarı.
Özge Soysal : Strasbourg 1 Louis Pasteur Universitesi’nde klinik psikoloji ve psikopatoloji dalında yüksek lisans yaptı. 2006 yılında İstanbul Psikanaliz Derneği’nin verdiği «Psikanaliz Yazıları» ödülünü aldı.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Uluslararası Lacan Kolokyumu

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT