İstanbul Kara Surları: Şehrin Parçalanmış Belleğinin Çarpıcı Bir Emaresi

Tarihler: 13 Ocak 2010 Çarşamba ~ 13 Ocak 2010 Çarşamba 17.30-19.30

Yer: İstanbul 2010 AKB Ajansı

Ücret: Ücretsiz

Adres: İstiklal Caddesi Atlas Pasajı 3. Kat Toplantı Salonu No:131 Beyoğlu/İstanbul Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 13, 2010 ~ Oca 13, 2010

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan İstanbul kara surlarının büyük bir bölümü, restorasyon adı altında yapılan çeşitli inşaat uygulamaları ile tahrip edildi. Oysa surlar her biri birer doküman niteliğindeki değişik dönem katmanları, zaman içinde ortaya çıkan değişimleri ve çatlakları ile ayrı bir mimari yapı gibi statik açıdan yaratıcı mühendislik çalışmaları ile analiz edilebilir; farklı müdahale biçimleri araştırılabilir.

Sosyal coğrafyacı Jean-François Perouse, mekânsal ve tarihsel açıdan çoğulcu bir bütün olan İstanbul surlarının şehrin tarihinin müthiş bir özetini sunduğunu vurguluyor. Surların sosyal boyutları olan insani bir miras olduğunu, Suriçini hala şekillendiren halk ile yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar tüm ilgi gruplarının surlara sahip çıkma sürecine katılması gerektiğini belirtiyor. Toplantıda İstanbul kara surlarının şehrin belleğindeki bu önemli yeri ortaya konarak geçmişteki müdahalelerin yarattığı sonuçlar, bunların nedenleri ve surların bir bütünlük içinde çoklu bir yaklaşım ile ele alınması için yapılabilecekler tartışmaya açılacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT