İstanbul`un Jeoarkeolojisi ve Olası İstanbul Depremi

Tarihler: 11 Nisan 2011 Pazartesi ~ 11 Nisan 2011 Pazartesi 18:30

Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi

Adres: İstiklal Cad. Nuru Ziya Sok. No.5 34433 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 393 60 61

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 11, 2011 ~ Nis 11, 2011

Moderatör: Orhan Bursalı
Konuşmacılar: Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Prof. Dr. Celal Şengör

İstanbul`da son yıllarda gerçekleştirilen kazılar kente yeni bir kimlik kazandırdı. Kazılarda ortaya çıkarılan iskeletler ve diğer kalıntılar İstanbul’un geçmişinin 8 bin 500 yıl öncesine kadar geriye gittiğini kanıtladı. Ortaya çıkarılan eserler aynı zamanda Avrupa’nın içlerine kadar ulaşan ilk yerleşik çiftçi toplulukların Anadolu`dan ve İstanbul’dan gittiğini de gözler önüne serdi. Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, İstanbul’daki arkeolojik kazı faaliyetlerini ve bu kazıların sonuçlarının farklı disiplinlerde yorumlanması hakkında bilgi verecek.

Prof. Dr. Celal Şengör, 1990’ların başında Yapı Kredi Kültür Merkezinde yaptığı bir konuşmada yeryüzünün her yıl 1 cm Batı’ya doğru kaydığını ve sürekli bir devinim içerisinde olduğunu, olası bir deprem için devletin herhangi bir stratejisinin olmadığını dile getirmişti. 1999’da yaşanan deprem Prof. Şengör’ün haklılığını ortaya çıkarmıştı. Pek çok bilimadamı tarafından beklenen büyük İstanbul depremi herkesi korkutuyor. İstanbul’da ortaya çıkan son arkeolojik verilerden hareketle İstanbul’da kaç büyüklüğünde bir deprem olur? Bu deprem tsunamiye neden olur mu? Tüm bu soruların cevaplarını Celal Şengör’den dinleyeceğiz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT