İstanbul’dan Önce Edirne: Osmanlı İmparatorluğu’nun Payitahtı

Tarihler: 26 Ekim 2011 Çarşamba ~ 26 Ekim 2011 Çarşamba 18:30

Yer: Pera Müzesi Oditoryumu

Ücret: Ücretsiz

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 65 34443 Tepebaşı - Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 26, 2011 ~ Eki 26, 2011

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul'a ilişkin tarih, arkeoloji, tarihi topografya, sanat tarihi gibi konularda, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar tarafından Pera Müzesi Oditoryumu'nda sunulan konferans dizisine yeni dönemde de devam ediyor.

Sonbahar 2011 konferanslarının ilk konuğu, Tel Aviv Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Tarih Bölümü’nden Prof. Amy Singer. 26 Ekim Çarşamba günü saat 18:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek konferansın konusu İstanbul’dan Önce Edirne: Osmanlı İmparatorluğu’nun Payitahtı.

Edirne, İstanbul’un fethinden önce en az bir yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun payitahtı olmuş, buna rağmen kent tarihçilerinden görece sınırlı bir ilgi görmüştür. Amy Singer konferansında, Osmanlı Edirnesi’ni iki amaç doğrultusunda tartışıyor: Öncelikle, Edirne’nin tarih yazımındaki bu statüsüne ilişkin bazı nedenler sunuyor ve niçin İstanbul’un gölgesinde kaldığını irdeliyor. İkinci olarak da, erken dönem Osmanlı Edirnesi’ni, Tarihsel Coğrafi Enformasyon Sistemleri (HGIS, Historical Geographic Information Systems) yardımıyla inceleyerek, Osmanlı kaynakları ve diğer kaynakların yanı sıra, çağdaş bir data yorumlama sisteminin tarihçilere, nasıl yeni ve verimli yollar sunabileceğini anlatıyor.

Konferans dili İngilizce'dir, simültane çeviri yapılacaktır.

İstanbul’dan Önce Edirne: Osmanlı İmparatorluğu’nun Payitahtı

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT