Küratörlük ve Ötesi: Küratörlükteki Alternatif Yaklaşımlar

Tarihler: 21 Ekim 2011 Cuma ~ 21 Ekim 2011 Cuma 18.30

Yer: Siemens Sanat

Adres: Meclisi Mebusan Cad. No: 45 Fındıklı - İstanbul 0212 334 11 04 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 11 04

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 21, 2011 ~ Eki 21, 2011

Konuşmacılar: T. Melih Görgün, Işın Önol, Dorothee Richter
Panel Yöneticisi: Mürteza Fidan

Siemens Sanat, 21 Ekim tarihinde düzenlenenecek “Küratörlükteki Alternatif Yaklaşımlar” başlıklı panelde, Dorothee Richter, T. Melih Görgün ve Işın Önol’u konuk ediyor. Panel, farklı küratöryal platform modelleri ve bunların sunduğu olanaklar hakkında bir tartışma platformu yaratmayı amaçlıyor.

Siemens Sanat, Dorothee Richter, T. Melih Görgün ve Işın Önol’u “Küratörlükteki Alternatif Yaklaşımlar” başlıklı panelde konuk ediyor. 21 Ekim’de Siemens Sanat’ta düzenlenecek paneli Mürteza Fidan yönetecek. Panelde Dorothee Richter, bir düşünce platformu olarak “Küratörlük Lisansüstü Programı”; T. Melih Görgün, kültür ve sanat ile kentsel kalkınmanın amaçlandığı bir sivil toplum hareketi modeli olarak Sinopale Uluslararası Sinop Bienali’ni ve Işın Önol gelecek Sinop Bienali’nin küratöryal konseptini ele alacak. Toplantı aynı zamanda farklı küratöryal platform modelleri ve bunların sunduğu olanaklar hakkında bir tartışma platformu yaratmayı amaçlıyor.

Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali kültür ve sanat aracılığıyla kentin aktörleri arasında sinerji oluşturmak ve bu sayede kentsel kalkınmaya toplumsal altyapı hazırlamayı amaçlayan bir sivil toplum hareketidir. İki yılda bir gerçekleştirilen bu proje her yaştan kentlinin kendi yaşam alanlarını gelecek vizyonuna sahip olarak yeniden algılamaları, kent sorunları üzerine düşünmeleri, ortak tarihsel belleğin paylaşımı ve bunun sanat üretimine yönelik olarak düzenlenmesini, daha iyi bir sosyal yaşam alanını oluşturmaya yönelik olarak kentsel, ulusal ve uluslararası düzeylerde çalışmayı amaçlar.

Gölgelerin Bilgeliği gelecek Sinop Bienali’nin başlığı... Daha önceki üç Sinopale’nin devamı niteliğinde olacak dördüncü Sinopale’nin kaygısı “gerçek”. Gerçeğin çeşitli medya araçlarıyla yaygınlaştırılması ve bunun yerel yaşama - sürdürülebilirlik bağlamında - etkileri ile ilgili olacak. Sanatçılardan, kent sakinleriyle birlikte çalışmaları, insanın aşırı tüketim hırsını sorgulayarak kentin geleceği için farkındalık yaratmaları bekleniyor. Sergi, Sinop’ta yaşamış olan, sadece yaşamın sadeliğinin önemini savunan değil aynı zamanda bunu kendi günlük yaşamında da samimiyetle uygulayan biri olarak Diyojen’i anmayı amaçlıyor.

Panelde ele alınacak bir diğer başlık ise Küratörlük Lisansüstü Programı. Bu program, uygulama odaklı projeler aracılığıyla çağdaş küratörlük uygulamaları hakkında eğitim vermek için tasarlanmış bir düşünce platformu. Son yıllarda öne çıkan küratörlük, kültürel ürünlerin sergilenmesi için disiplinlerarası işbirliği aracılığıyla yenilikçi yapıların oluşturulması anlamına geliyor. Bu alanda, sanat, dijital araçlar/medya, tasarım ve mimarlık birbiri ile yeni şekillerde ilişkileniyor. Bu anlamda küratörler, sergiler, müze tasarımları, koleksiyon sergileri ve kamusal alan projelerini geliştirirken, sanatçılar, mimarlar, tasarımcılar ve eğitimcilerle gittikçe daha yakın işbirliği içinde çalıştıkları görülüyor. Çağdaş sergiler, yeni yorum stratejileriyle şekil değiştiriyor; fuaye alanları, arşivler, okuma odaları ve yeni medya arayüzlerinin entegrasyonu ile yenilikçi sergileme yapıları değişiyor

Toplum genelinde çalışma süreçlerinin yönetiminde bir değişime tanık olduğumuz günümüzde, bireysel eylem alanları, sosyal ağlar ve know-how transferi ile meta-düzeyde bir araya geliyor. Küratörlük Lisansüstü Programı da kültürel anlamın üretim süreçlerindeki bu değişikliklere cevap veriyor. Kültürel üretimi etkileyen spesifik bazı değişiklikleri ele almayı amaçlıyor. Bu programın katılımcılarına pratik anlamda küratörlük deneyimi kazandırmak ve ilgili konulara eleştirel yaklaşmaları için bir model oluşturmanın yollarını araştırıyor.

İngilizce - Türkçe simultane çeviri olacaktır.
Katılımcı sayısı 50 kişi ile sınırlıdır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT