Ruben Arevshatyan Söyleşisi

Tarihler: 09 Aralık 2011 Cuma ~ 09 Aralık 2011 Cuma 18:30

Yer: Salt Beyoğlu

Adres: İstiklal Cad. No.136 Beyoğlu İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 76 05

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 9, 2011 ~ Ara 9, 2011

SALT Beyoğlu, “90” programı kapsamında sanatçı, sanat eleştirmeni ve küratör Ruben Arevshatyan'ı konuk edecek. Ermeni güncel sanatının mevcut problemleri, mimari, sanat kuramı ve sanat eğitimi üzerine çalışmalar yapan Arevshatyan, 60’ların geç modernist mimarisinin başarılı örneklerinden Moskova Açık Hava Sineması üzerine konuşacak. Stalin sonrası Sovyet Ermenistan mimarisinin de ele alınacağı söyleşi, 9 Aralık Cuma günü 18:30’da gerçekleştirilecek.

Arevshatyan’ın konuşmasına konu olan Moskova Açık Hava Sineması, Yerevan Hükümeti’nin 2010’da aldığı bir kararla, şehrin tarihi ve kültürel anıtlar listesinden çıkarıldı. 30’larda Stalin’in din karşıtı kampanyaları sırasında yıkılan St. Poghos-Petros Kilisesi’nin, sinemanın yerine inşa edilmesi kararı büyük tepki topladı. Facebook’ta kurulan “Moskova Açık Hava Sineması’nı Kurtarın” grubu kısa sürede 6.000 üyeye ulaştı; düzenlenen imza kampanyasına ise 26.000 kişi katıldı. Farklı sivil toplum kuruluşlarının eylemleri, yönetimin kararını geri çekmesini ve yıkımın askıya alınmasını sağladı.1964-1966 yılları arasında Spartak Kndeghtsyan ve Telman Gevorgyan tarafından inşa edilen sinemanın yıkımına dair alınan kararlar, neoliberal sosyo-politik ve kültürel düşüncenin neokonservatif bağlantısını ortaya koyuyor.

Ruben Arevshatyan

Sanatçı, sanat eleştirmeni ve küratör Ruben Arevshatyan, 1965 yılında Yerevan’da doğdu. Yerevan Güzel Sanatlar ve Tiyatro Enstitüsü Heykel Bölümü’nden mezun oldu. 1997-2004 yılları arasında Yerevan’da bulunan Hay-Art Kültür Merkezi’nin sanat direktörlüğünü yaptı. Ermeni güncel sanatının mevcut problemleri, mimari, sanat kuramı ve sanat eğitimi konularını kapsayan eleştiri yazıları, birçok ulusal ve uluslararası yayında yayımlandı. Red Thread adlı e-derginin yayın kurulu üyelerinden biri olan Arevshatyan, küratör ve yönetici olarak Great Atrophy, Parallel Reality, Three Tendencies, Adieu Parajanov, Local Modernities, Manuals: Subjects of New Universality (54. Venedik Bienali Ermenistan Pavyonu) gibi birçok projeye imza attı. Aynı zamanda, uluslararası “The Sweet 60s” araştırma projesinin ortak yazar ve eşküratörü olan Arevshatyan, Yerevan’da yaşıyor, Armenian Open University’de sanat tarihi dersi veriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT