Salon Konuşmaları

Tarihler: 05 Mayıs 2012 Cumartesi ~ 05 Mayıs 2012 Cumartesi 17:00

Yer: Salt Galata

Nereden Alınır: Salt Galata

Adres: Bankalar Caddesi 11 Karaköy 34420 İstanbul Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 212 334 22 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 5, 2012 ~ May 5, 2012

Modern Denemeler 4: SALON kapsamında düzenlenen iki günlük konuşma serisi SALON Konuşmaları, serginin ele aldığı dönemin mimarlık ve tasarım üretimine odaklanıyor. Elvan Altan Ergut, 5 Mayıs’ta yapacağı konuşmada, Rahmi Bediz ve Demirtaş Kamçıl yapılarının izinden giderek 1950-1980 yıllarında Ankara’nın yeniden inşasına değinecek. Günün diğer konuşmacısı Gökhan Karakuş, Butik-A ve çağdaşı tasarım atölyelerinin tasarım tarihindeki yerini aktaracak. Meltem Gürel’in 10 Mayıs tarihli konuşması ise, 1950-1960 yıllarındaki salon kültürü, kullanımı ve mobilyası konularını inceleyecek.

17.00 Elvan Altan Ergut
Rahmi Bediz-Demirtaş Kamçıl: Modern Ankara’nın Yeniden İnşası, 1950-1980

18.00 Gökhan Karakuş
Türkiye’de 20. yüzyılın ortalarında modern mobilya tasarımı

Konuşma dili Türkçe’dir.

Elvan Altan Ergut Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve Mimarlık Tarihi Lisansüstü Programı Başkanı’dır. 20. yüzyıl mimarlığı, 19. yüzyıl mimarlığı ve tarihyazımı üzerine ulusal ve uluslararası çeşitli yayınları vardır. Rethinking Architectural Historiography (2006), Cumhuriyet Dönemi Mimari Mirasının Korunması (2009), Bruno Taut Türkiye’de / Bruno Taut in der Türkei (2010), Cumhuriyet’in Mekânları / Zamanları / İnsanları (2010) ve Bina Kimlikleri. Ankara. Cumhuriyet’in 50 Yılı (2012) kitaplarının eş editörlerindendir.

Gökhan Karakuş mimarlık eleştirmeni, kuramcı ve tasarımcıdır. Başlıca mesleki araştırma alanları, tasarımda yerellik, modernizm, mimarlık ve şehirciliktir. Wallpaper, ID, Detail, Art Unlimited ve Icon gibi yayınlara katkıda bulunan Karakuş, İstanbul Maden İhracatçı Birliği sponsorluğunda yayımlanan, günümüz Avrasya bölgesinde taş yapı mimarisine odaklı Natura dergisinin yayın yönetmenidir. Tasarıma Türk Dokunuşu (2007) ve Turkish Architecture Now (2009) kitaplarının yazarıdır. Hâlen, e|medya adlı web tasarım firmasını yönetmektedir. Şu anda çalıştığı konular ise, Beyrutlu mimar Nabil Gholam ve Türk tasarımcı Tanju Özelgin monografları; gecekondu alanlarındaki yapılar için mimari stratejiler hakkında ileri tasarım araştırmaları ve Orta Çağ İslam Mimarisi matematiğinin bilgisayarlı tasarıma entegrasyonudur.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT