Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde Gözlem Gecesi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde Gözlem Gecesi

Tarihler: 13 Eylül 2018 Perşembe ~ 13 Eylül 2018 Perşembe 19:00

Yer: Kandilli Rasathanesi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 13, 2018 ~ Eyl 13, 2018

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 150. Yılı kutlamaları kapsamında halkla buluşmaya devam ediyor. İstanbul Üniversitesi Amatör Astronomlar Kulübü iş birliğiyle 13 Eylül 19:00’da düzenlenecek ‘Kandilli’de Gözlem Gecesi’nde, katılımcılar astronomi tarihi ve Güneş Sistemi hakkındaki seminerlerin ardından teleskopla gözlem yapacaklar.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 150. yılında astronomi meraklılarına kapılarını açıyor. Etkinlikte Prof. Dr. Orhan Gölbaşı, astronomi tarihi üzerine bir sunum yapacak. Gölbaşı, sunumda özellikle Orta Çağ’da İslam bilim adamlarının astronomiye yaptıkları katkılar, İslam ülkelerinde Bayram ve Ramazan için hicri kameri aybaşlarının tespiti; namaz vakitleri için de Güneş'in doğuşu-batışının bilinmesi amacıyla batı ülkelerinden 800 yıl kadar önce kurulan gözlemevleri, Kandilli Rasathanesi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne kadar uzanan süreç hakkında bilgiler verecek.

Kandilli Rasathanesi Astronomi Laboratuvarı Şefi Hülya Yeşilyaprak da Güneş Sistemi üzerine bir sunum gerçekleştirecek. Yeşilyaprak sunumunda, Sunumda Güneş'in yapısını ve özelliklerini, nasıl enerji ürettiğini ve yaşam çizgisini anlatılacak. Güneş Sistemini oluşturan 8 gezegen ve özelliklerinden de kısaca bahsedecek.

Seminerlerin ardından katılımcılar teleskoplarla gözlem yapma fırsatı bulacaklar.Hava açık olduğunda teleskopla gözlenebilecek gezegenler Venüs, Satürn, Mars ve Jüpiter konusunda katılımcılara gözlem sırasında da bilgi verilecek.

“Kandilli’de Gözlem Gecesi” Etkinlik Programı
19.15 Astronomi Tarihi - Prof. Dr. Orhan Gölbaşı
Güneş Sistemi - Hülya Yeşilyaprak
19.45 “Boğaziçi Quartet” Dinleti
20.00 – 23.00 Teleskoplarla Gözlem

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT