Yazı, Sanat ve Beden

Tarihler: 10 Ocak 2020 Cuma ~ 10 Ocak 2020 Cuma 18:00

Yer: Akbank Sanat

Adres: İstiklal Cad. No:8,Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 35 00-01

Faks: 0212 245 12 28

Web: http://www.akbanksanat.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 10, 2020 ~ Oca 10, 2020
Bu seminerde sanat ve yazı ilişkisi, sanat yazıları ile sanat yapıtının bizzat kendisi arasındaki bitimsiz ilişki, metinler ve yapıtlar üzerinden tartışılacaktır. Biliyoruz ki bir mekân olarak beden, aynı zamanda ürettiği yazı ve imgelerle kendi mekânını uzam içinde genişletiyor. Sanatın mekânı ile yazının mekânı birbirini hiçbir zaman örtmez, aksine her ikisi de birbirine dokunur ve birbirini sonsuza doğru genişletir: “Dilin resimle ilişkisi sonsuz bir ilişkidir. Söz dediğimiz şey kusurlu olduğu, görülen karşısında ne yaparsa yapsın gideremeyeceği bir noksanı olduğu için değil. Sözle resim birbirine indirgenemediği için” (Foucault). Sanatın mekânı ile yazı mekânı arasında “gri, müphem, isimsiz, çok geniş bir alan” bulunuyor. Bu alan “... hep kılı kırk yaran ve mükerrer olan dil sayesinde yavaş yavaş aydınlanacaktır... Bu yer, gözün gördüğü değil, sözdizim silsilelerinin tanımladığı yerdir.” Ve sanata dair ne kadar yazılırsa yazılsın, geriye hep bir boşluk kalıyor. Deleuze’ün yazdıklarından biliyoruz: “Yazmak, asla tamamlanmayan, her zaman meydana gelmekte olan ve her yaşanabilir ya da yaşanmış malzemeyi aşan bir oluş meselesidir... Yazı oluştan ayrılamaz.” Sanatın da ayrılmaması gerekiyor. Bedenin bir oluş serüveni olarak yazı ve sanat arasında kurduğu ilişkiyi, sanat yazıları bağlamında anlamaya çalışacağız.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT