10 Kasım Yas Günü

Tarihler: 10 Kasım 2011 Perşembe ~ 20 Kasım 2011 Pazar

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi

Adres: Haldun Taner Sok. No.11 Caddebostan İstanbul İstanbul

Telefon: 0216 467 36 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 10, 2011 ~ Kas 20, 2011

Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan derlenen 100’e yakın siyah-beyaz fotoğraftan oluşan 10 Kasım Yas Günü sergisi, 10 - 20 Kasım tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan derlenen 10 Kasım Yas Günü sergisi; Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda ölümünden başlayarak naaşının İstanbul sokaklarında dolaştırılmasına, gemiye yüklenmesine ve oradan da trenle Ankara’ya götürülmesine kadar olan süreci fotoğraflarla anlatıyor. Bu anlamlı sergiye, tüm fotoğrafların ve resmi cenaze programının yer aldığı kapsamlı bir katalog da eşlik ediyor.

Yapı Kredi’nin zengin koleksiyonları arasında Selahattin Giz Koleksiyonu önemli bir yer tutuyor. Cumhuriyet fotoğrafçılığının önde gelen isimlerinden Selahattin Giz’in tarihe tanıklık eden yaklaşık 37 bin fotoğrafı, 1930’lardan 70’lere Cumhuriyet tarihinin görsel bir panoraması niteliğinde. Yapı ve Kredi Bankası tarafından satın alınan ve şu anda Yapı Kredi Tarihi Arşiv Müzesi’nde korunan koleksiyon, yıllar süren çalışmalar sonunda 30 ana, 300 de alt başlık oluşturularak dijital ortama aktarıldı ve Yapı ve Kredi Bankası’nın bir kültür hizmeti olarak araştırmacıların hizmetine açıldı.

Selahattin Giz

1914 yılında Selanik’te doğan Giz, ilk fotoğraf çalışmalarına amcasının hediye ettiği makine ile başlar. Okul arkadaşı Doğan Nadi ile yaz aylarında çektikleri fotoğrafları Cumhuriyet gazetesinin karanlık odasında yıkamaları, milli maçta çektiği bir fotoğrafın yayınlanmasıyla 43 yıl sürecek Cumhuriyet yılları başlar.

1948-52 yılları arasında Faruk Fenik, Müeddep Erkmen ve Faik Şenol ile fotoğrafları zamanında yerine ulaştırmak için Basın Foto ajansını kurar. 1973 yılında emekli olur. Gazeteciler Cemiyeti tarafından mesleğe 50 yıldan fazla emeği geçenlere verilen Burhan Felek Hizmet Ödülü’nü alır. 20 Şubat 1994’te İstanbul’da ölür.

10 Kasım Yas Günü

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT