2 Ekim’de Galata’da `Görünür`Olanları Kaçırmayın!

Tarihler: 02 Ekim 2010 Cumartesi ~ 02 Ekim 2010 Cumartesi

Yer: Galata Kuledibi

Adres: Galata Kuledibi, Beyoglu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 243 99 91

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 2, 2010 ~ Eki 2, 2010

GalataPerform tarafından bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen “Görünürlük Projesi”; 2 Ekim 2010, Cumartesi gün boyu Galata Meydanı ve çevresindeki mekânlarda sanatseverlerle buluşacak! Eylül ayı boyunca gerçekleştirilen, “Ergene-Koro”, “Maske Atölyesi” gibi dikkat çeken çalışmaların ürünlerinin sergileneceği “Görünürlük Projesi 6”; Galata’yı, sanatı ve sanatçıyı “görünür” kılacak!

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği’nin desteğiyle GalataPerform tarafından düzenlenen “Görünürlük Projesi 6” kapsamında; bir ay boyunca ücretsiz olarak oyun yazarlığı, maske, performans, kuram ve tiyatro teorisi gibi, farklı disiplinlerden yedi atölye çalışması gerçekleştirildi.

Yeni yazarlara, yeni yönetmenlere ve yeni sanata açık gösteri mekânı GalataPerform’un 2010-2011 sezonunun ilk etkinliği olan “Görünürlük Projesi 6” kapsamında gerçekleştirilen birbirinden renkli atölye çalışmalarının ürünleri 2 Ekim 2010, Cumartesi günü gün boyunca Galata’da ziyaretçilere sunulacak. İzleyiciler, bir harita ve program aracılığıyla diledikleri etkinlikleri ücretsiz olarak takip edebilecekler.

“Görünürlük Projesi 6”da; Yeşim Özsoy Gülan tarafından düzenlenen “Bir Bellek Alanı Olarak Tiyatro Atölyesi” kapsamında “Yüzyılın Aşkı” adlı oyunun okuması gerçekleştirilirken, katılımcıların kendi kişisel tarihlerinden yola çıkarak oluşturdukları “Bellek Odası” da ziyarete açık olacak.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun ana projesi olarak 2006’dan beri devam eden, yeni oyun yazarlarına açık “Yeni Metin Yeni Tiyatro” atölyesinin “Görünürlük Projesi 6” etkinliğinde ortaya çıkan iki ürünü “7 Oyun 7 Mekan” ve “5 Yazar 5 Balkon” Galata’nın farklı mekanlarında ziyaretçilere sunulacak.

Görsel sanatçı Genco Gülan tarafından düzenlenen maske atölyesinde farklı malzemeler kullanılarak üretilen eserler; Alper Akçay ve Lerna Babikyan’ın “OLUŞMA(S)K” adlı doğaçlama maske performansıyla sergilenecek. Genco Gülan’ın herkese özel maskeler üretilecek “Kimlik Atölyesi” de aynı gün sanatseverlerle buluşacak.

2 Ekim 2010, Cumartesi günü; “görünürlük” kavramıyla kapışmak üzere yola çıkan ve çağdaş gösteri sanatları ve kuram üzerine tartışmalardan oluşan “Kuram Atölyesi”nin 2011’de yayınlanması planlanan “Görünürlük Kitabı”nın tanıtılacağı bir parti gerçekleştirilirken, atölye süreci de sohbetler ve kısa video gösterimleriyle paylaşılacak.

Dicle Doğan’ın Barın Yurt sakinleriyle gerçekleştirdiği “İki İleri Bir Geri” dans atölyesinin sonuçları bir performans olarak sahnelenirken; Simona Zemaityte’nin “Inside Out/Ters Yüz” adlı projesiyle, Barın Yurt sakinlerinin yaşamlarının hikayeleri bina dışına yansıtılarak “görünür” kılınacak.

“Görünürlük Projesi 6”da ayrıca, Viyana’da kurulan Gameboymusicclub’ın, farklı renklerde ve boylarda “gameboy” oynayan, değişik yaşlarda ve cinsiyetlerdeki insanlardan oluşan üyeleri, enteresan bir müzik performansı sergileyecekler.

Proje kapsamında, Gonca Gümüşayak ve Erdem Gündüz’ün oluşturduğu Performance Planet ekibi tarafından düzenlenen, seyirci etkileşimli gölge oyunu bölümü katılıma açık olan “Gölgeli Masallar Atölyesi”nin çalışmaları, 2 Ekim’de sahnelenecek.

Projenin en ilgi çeken atölyelerinden biri olan, ressam ve performans sanatçısı Deniz Aygün’ün yürüttüğü “Ergene-Koro”nun çalışmaları da 2 Ekim 2010, Cumartesi günü Galata’da sergilenecek. İngiltere, Rusya ve Türkiye’de katıldığı yarışmalarda ülkemizi temsil eden ve altı kez taç giyen “Kainat Güzeli”nin “Ergene Konmuştu” ve “Ayvayı Yedik Artık” adlı sevilen şarkılarını öğrenen katılımcılar, şarkıları hep beraber seslendirecekler.

Atölye sonuçlarının bir dizi sunum ve etkinlik olarak izlenebileceği “Görünürlük Projesi 6”da; 2 Ekim 2010, Cumartesi günü aynı zamanda GalataPerform’un ağırlıkla yeni yazarlar, yönetmenler ve sanatçılara yönelik bir çizgiye sahip yeni sezon programı da ilan edilecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT