Adnan Yalım Kişisel Resim Sergisi

Tarihler: 08 Şubat 2011 Salı ~ 04 Mart 2011 Cuma

Yer: Galatea Sanat Galerisi

Adres: Asmalımescit Mah., Sofyalı Sok. No: 12/3 Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 245 80 38

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 8, 2011 ~ Mar 4, 2011

Adnan Yalım’ın son resimleri, sanatçının yıllardır yakın durduğu pop biçimselliği ve erotizm anlamsallığı üzerinden sorgulamalarına devam ediyor. Pop sanatın biçimsellikleri demek, aslında gerek sanatçı, gerekse genel anlamdaki birey boyutunda özgürlük anlamı taşımaktadır. Sanatçının kullandığı ve erotizm özdeşi olan kadın figürleri, sadece erotik yanlarıyla dikkat çekmemekte, yanı sıra başı dik, iddialı kadın düşüncesinin de temsilini yapmaktadır.

Resimlerde kadının dişiliğini ön plana çıkarmak salt erotizm açısından değil, dişisellik filozofisi bağlamında da irdelenebilir. Bu, bir anlamda çoğaltma ve üreme mantığı üzerinden sorgulanmak istendiğinde de, sanatçının, sadece erotizm ve kadın olgularını üstelik ilişkili olarak ele almadığını da ortaya koyar. Sanatçının gerçekten neyin temsilini, nasıl bir varlık ve zaman ilişkisi boyutunda sorguladığını ve izleyiciyi bilinçli ikilemlere sürükleyerek, buradan elde ettiği çelişkili durumlarla, kadının anlamsallığını iyice sorgulamaya aldığını ve konuya parodoksal baktığını da görmekteyiz. İşte bu paradoksal yapılanma, Adnan Yalım resimlerinin özüdür.

Adnan Yalım, 1957 yılında Nevşehir`de doğdu. Babasının öğretmen olması dolayısıyla ilk ve orta öğrenimini çeşitli il, ilçe ve köylerde tamamladı. 1979 yılında girdiği İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Prof. Adnan Çoker atölyesinden, 1984 yılında Master derecesiyle mezun oldu. Aynı yıl Fransa`nın başkenti Paris`e giderek araştırma ve incelemelerde bulundu.

Paris dönüşü, Malatya İnönü Üniversitesi`nde okutman olarak göreve başladı. 1989 yılında Sanatta yeterlilik aldı. 1990 yılında tekrar yurt dışına çıkarak Paris, Amsterdam ve Venedik’te araştırma ve incelemelerde bulundu. 1993 yılında yardımcı doçent olarak atandı. Sanatçının yarattığı eserlerde, kitle iletişim araçlarının etkisiyle gerçeklikten uzaklaşan ve sanal bir dünyada yaşamaya başlayan insanlarla ilgili yorumlar görülür. Sanatçının 13 kişisel ve çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katılımı bulunmaktadır. Halen Malatya İnönü Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeliğine devam etmektedir.

Adnan Yalım Kişisel Resim Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT