Ahmet Elhan - Mürekkep / Composed

Tarihler: 09 Şubat 2013 Cumartesi ~ 09 Mart 2013 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 9, 2013 ~ Mar 9, 2013

Fotoğrafın sınırlarını, tekniği aracılığıyla yaptığı deneylerle araştıran Ahmet Elhan, zaman ve mekan ilişkisine yoğunlaştığı uzun yıllardan sonra bu sergisinde tekrar insan bedenini ele alıyor.

Serginin başlığı Mürekkep, ilk akla gelen anlamıyla, hem tonlamalarının genişliği, yüzey kalitesi ve kalıcılığıyla Elhan'ın bu yeni serisinde kullandığı platin-paladyum baskıya , hem de "birleşmek, -den oluşmak" anlamlarıyla kompozisyonların oluşma şekline referans veren anlamıyla beraber kullanılıyor.

Grafik ve Sinema eğitimi alan Elhan, “İkililer”, “Zaman/Mekan”, “Manzaralar”, “Yerler” başlıkları altında toplanan ve kendilerine has dönemsel özellikler gösteren önceki çalışma serilerinde, zaman-mekan ilişkisiyle şekillenen görüntü üzerinden, gerçeğin ne olup olmadığı sorusunu araştırıyordu. Mekanların zamanda kırılmaları ve üstüste binmeleriyle oluşan, deneysel ve yenilikçi yaklaşımıyla, objektifini insansız dış dünyaya ve onun özne tarafından duyumsanan çok boyutlu algısını çözümlemeye yönelten sanatçı, Mürekkep başlıklı sergisiyle uzun zamandan sonra ilk kez figürü objektifinin karşısına alıyor.

Jean-Baptiste Van Mour'un tarihi İstanbul gravürlerinin iç mekanlarında konumlandırdığı zamanlar ve cinsiyetler arası/ötesi figürleriyle, doğuyla batının çakıştığı bir aralıktaki varoluşsal sorgulamalarını, tekniğinde uyguladığı bir deneysellikle sürdürüyor. Sanatçı, görselliğin ön planda olduğu çalışmalarıyla, zamanı parçalamaktan ziyade, geri dönüşleri olan daha bütünsel bir sarmal zaman kurgusunun arayışına odaklanıyor.

Elhan, Mürekkep adlı sergisinde daha önce mekan ekseninde oluşturduğu zamansal bütünselliği, çift cinsiyetli Hermafrodit figürlerle özneye taşıyor. Sergide yer alan calışmalar, dişi ve eril bedeni üstüste pozlarken, hareket ve durağanlığa dair yeni sorular tespit ederek bunun araştırmasını yapıyor. Farklı anların aynı karede birikmesiyle anonimleşen ve cinsiyetsizleşen figürler, birbiriyle ve bulunduğu mekanla iç içe geçiyor.

Mürekkep, 9 Şubat-9 Mart tarihleri arasında Mısır Apartmanı 3. kattaki Galeri Zilberman'da izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT