Algı Kapıları Sergisi

Tarihler: 18 Eylül 2012 Salı ~ 13 Ekim 2012 Cumartesi

Yer: Cep Sanat Galerisi

Adres: The Marmara Pera Meşrutiyet Cad. Tepebaşı Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

1 Yorum:

istanbul.net.tr Eyl 18, 2012 ~ Eki 13, 2012

Cep Sanat Galerisi, 13 Eylül – 13 Ekim tarihleri arasında “Algı Kapıları” adlı sergi ile, Ahmet SARI, Barış CİHANOĞLU, Cemal Gürsel SOYEL, Erdinç BABAT, Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU, Nadide ACAR KARACA, Nurdan İSKENDER, Seyit Mehmet BUÇUKOĞLU, Semih ZEKİ ve Takayoshi SAKABE ile Çağdaş Sanatın birbirinden bağımsız sanatçılarının çalışmalarını The Marmara Pera’da bir araya getiriyor.

Bir takım yanılsamaların, kavramların içeriğini yuttuğu bir ortamda görsellik, kuşkusuz içi boş bir kavramdır. Gözlerimiz açıkken bazı şeyleri görebiliriz, peki ya kapalıyken gördüklerimiz? Van Gogh’un gördüğü iskemle ile kendi gördüğümüz arasındaki fark, algının olağanüstü gerçek bir sembolü müdür? Öte yandan kadın modellerine elmaya benzemelerini söyleyen Cezanne’in tam olarak aradığı, elbette Platon’un idealarından farklı bir şey değildi.

Duygular, duyular, içgörüler ve hayallerin özel olduğunu, bunların sembollerle ve ikincil ellerin aracılığı olmadan iletilemeyeceğini söyleyen Aldous Huxley, bu serginin ismine ilham veren ve serginin oluşmasına neden olan “Algi Kapıları” adli kitabında, gördüklerimizle algıladıklarımız arasındaki sınırlara değiniyor ve sözcükler seslendirilse bile, tam olarak hiçbir şeyi anlatmadıklarını, gönderme yaptıkları şeylerin, birbirini dışlayan deneyim dünyası olduğunu savunuyor. Buna göre, görsel, sezgisel veya müzikal bir deha olarak doğmamışsak, L. Da Vinci’yi ya da Beethoven’i tam olarak anlamamız olanaksızdır.

Diğer taraftan, sanat gerçekten de insanlığın anadili ise ve görevi (ille de görevi olması gerekiyorsa) J.Baudrillard’in söylediğinin aksine “dünyayı, bize verildiği sekliyle-anlaşılmaz-iade etmek” değil, tam tersi, onu son derece anlaşılır kılmaktır.

İşte tam da bu noktada bir araya gelen sanatçılar, kendilerine ait bir dil kullanıyor: Hiçbir abartıya gerek duyulmadan son derece anlaşılır ve okunabilir olmayı hedefleyen bir dildir bu. Kuskusuz sadece görme ile ilgilenilmiyor; bu yolla işitmek, konuşmak ve her türlü algının kapılarını da zorlamak amaçlanıyor.

Nesnel gerçeklik aleminde öznel bir deneyim yasayan sanatçılar bu deneyimi izleyiciyle de paylaşmak istiyor. Algi Kapıları ile birlikte varoluş da sorgulanıyor. Geriye yine de ve her zaman tek bir soru kalıyor: gerçeklik nedir?

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Sergiye gitmiş olanlar yorum yaparsa memnun olurum...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT