Arzu Başaran- Ruth Biller Transfigurative

Tarihler: 23 Şubat 2012 Perşembe ~ 28 Mart 2012 Çarşamba

Yer: Art 350 - Bar

Adres: Bağdat Caddesi No:350 Erenköy 34738 İstanbul İstanbul

Telefon: 0216 369 80 50

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 23, 2012 ~ Mar 28, 2012

Alman sanatçı Christa Frieda Vogel‘ın Artİstanbul projesinden esinlenerek meydana gelen Galata House of Art oluşumu Şubat 2012 itibari ile Art 350 & Bar yeni adıyla, Erenköy, Bağdat Caddesi’ndeki yerleşik mekanına geçerek, Arzu Başaran & Ruth Biller ‘nın eserlerinden oluşan ‘’Transfigurative’’ sergisi ile sanatseverlere kapılarını açıyor… Sergi, 23 Şubat – 28 Mart tarihleri arası görülebilir.

Birbirine benzer enerjilere sahip olan Berlin ve İstanbul sanat ortamında adeta bir tür “Sanat-Büyükelçiliği" misyonunda, bu metropollerdeki sanatçıları uluslararası arenada temsil edip destekleyerek, çalışmalarını sergileyecek ve fikir alışverişinde bulunabilecekleri bir platform olması amaçlanan Art 350 & Bar, sanat yatırımı ve koleksiyonculuğu konusunda da danışmanlık yapmaktadır. Ustalaşmış sanatçıların yanında genç kuşak sanatçılara da şans tanıyarak sanat dünyamıza kazandırmayı misyon edinen galeri, sanatçı-sanat eseri-izleyici arasında köprü oluşturarak sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor…

Galerinin açılış sergsinde, çalışmalarında insan figürüne odaklanan Türk ve Alman iki kadın sanatçının ortak söylemleri ‘’Transfigurative’’ ile buluşuyor.

Arzu Başaran işleriyle ilgili olarak ‘’ Bugüne kadar yaptıklarımın hareket noktası insan ve insanın durumları oldu. Zaman geçtikçe ,yaşadığım coğrafyanın bazen kimlik sorunlarına, hafızayı merkeze koyarak, unutmak ve hatırlamak üzerine odaklandım .Kaybedilen yüzleri , dokular ve katmanlar aracılığı ile yeniden oluşturdum .Bazen de güçlünün güçsüz üzerindeki eşitsiz ve haksız şiddetini,baskısını, çocuk ve ergen yüzleri üzerinden göstermeyi seçtim. Bu eşitsiz ve tekinsiz durumu medyanın nasıl sıradanlaştırdığını çizimlerle gösterdim. Sanatın diline çevirdim unutturmamak için. Her sergi kendi tekniğini oluşturur benim açımdan, kavram ve yöntem beraber ,iç içe gelişir çoğunlukla .Yaşadığım yerde görülmeyen kimlikler ,yasaklanan diller oldukça vicdanım, sanatın özgür ifadesi içinden söz almaya devam edecek .’’ yorumunu yapıyor…

Ruth Biller da, insan vücudunu resimlerle ifade ederek açığa çıkarıyor. Çalışmalarında, ritmik fotoğraf dizileri kanvas ve kağıt üzerinde renk katmanları ve boyutsal örtüşme ile görüntülenmekte. Böylece koreografik olarak kusursuz film kareleri aracılığı ile, duygusal dekorasyonun hareketli sahneleri ile figüratif fragmanları yüzleştirebilmekte. Ruth Biller’in resimlerinde barok tarzı ile zengin renklerin dili, açık sözlü realizm bir araya gelmektedir. Resimlerin özgür tarz oluşum süreci; ön hazırlık çizimleri kullanılmadan, jest desteğinin klişelerine dayanmadan, oluşumun kendi hareketliliği ile etkileyici resimler yaratmak için gerekli bir koşuldur. Ruth Biller, seri film çerçevelerini ima ederek, kendi dramatik prodüktörlüğü içinde de rol almaktadır. Çalışmalarının konularını artistik süreçlerinin ön aşamaları sırasında; kişisel fotoğraflarının yanı sıra toplanmış dökümanlarla, geçmiş tecrübeleri aracılığıyla dönüştürmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT