Asil Efe Işın'dan Sentimental ve Protesto Sergisi

Asil Efe Işın'dan Sentimental ve Protesto Sergisi

Tarihler: 24 Ekim 2017 Salı ~ 03 Kasım 2017 Cuma

Yer: F Sanat Galeri

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 24, 2017 ~ Kas 3, 2017

F Sanat Galeri’de, 3 Kasım 2017 tarihine kadar devam eden “Polifonik Komşuluklar isimli grup sergisinde; Ahmet Yeşil, Asil Efe Işın, Atiye Güner, Beşir Bayar, Buse Kızılırmak, Hasan Basri İnan, Maide Bulak, Mehmet Aydın Avcı, Muazzez Bengisu Kurtuluş, Reşat Ceylan ve Tuğba Sönmez’in eserleri yer alıyor.

Heykel, resim ve fotoğraf gibi sanatın farklı dallarında üretimlerini gerçekleştiren Asil Efe Işın'ın“Santimental Gulet” serisinden 3 adet, Protesto Serisinden ise “Fil Mary” heykeli yer alıyor. Oldukça genç yaşta cesur çalışmalara imza atan sanatçımızın heykellerini sizlere tanıtmak isteriz.

PROTESTO SERİSİ - FİL MARY” HEYKELİ

Mary, dünyanın ilk kez işlediği suç nedeniyle asılan bir fili. Mary, Sparks World Famous Shows sirkinin 5 ton ağırlığındaki en büyük filiydi. Bakıcısını öldürdüğü için vince bağlanarak idam edildi.

12 Eylül 1916 tarihinde Sirk, Tennessee Kingsport kasabasında gösteri yapmış ve gösteri sonrası filin bakıcısı Red Eldridge, Mary’yi su içmesi ve serinlemesi için yakındaki bir su kaynağına götürmüş. Ancak Red Eldridge isimli bakıcı bir gün önce 11 Eylül tarihinde işe alınmış ve fil eğitimi ile ilgili hiç bir şey bilmemekteymiş.

Bakıcı Mary'nin sırtına binerek su kaynağına götürürken yolun kenarındaki tarlada bir karpuz görüp yolunu değiştirmeye kalkmış. Bakıcı Eldridge, Mary’nin yoldan sapmasına engel olmak için elindeki kanca ile kulağının arkasından dürtünce, sinirlenen fil çılgına dönmüş ve hortumuyla sırtından atmış Eldridge’i. Daha sonra kafasını ezerek öldürmüş.

“Mary” idam edilirken vinç kullanılmış. İlk seferinde 5 tonu çekemeyen vincin zinciri kopmuş ve yere düşen Mary’nin kalçası ve bacakları kırılmıştır. İkinci kez vinç takviye zincirle güçlendirilmiş ve ''Mary'' idam edilmiş. Bu olayı okuduğunda büyük acı duyan Asil Efe Işın, vinçle idam edilen Mary’nin anısına heykel tasarımında bir Amerikan tankını asarak bu vahşete ve dünyanın farklı bölgelerinde devam eden savaşlara gönderme yapar.

SANTİMENTAL GULET SERİSİ

Santimental ya da Duygusal, bir yumurtadan doğmuş, Ay’da sadece kağıttan kayığının yol göstericiliği ile yaşamını sürdüren bir çocuktur. Kağıttan Kayığı yoldaşı, ailesi, arkadaşıdır. Küçücük dünyasında yalnızdır. Gelecekte ayın karanlık köşelerinde yaşayan annesi ve babasıyla karşılaşır mı bilinmez. Ya da kağıttan kayığıyla günün birinde dünya gezegenine gitmeye karar verir mi?

Heykeltıraş Asil Efe Işın’ın Santimental ve Kağıttan Kayığın hikayesinden yola çıkarak ürettiği heykeller ilk anda gerçeküstü görünümleriyle şaşırtırken, çok zaman geçmeden Santimental’in dünyasına doğru sizi sürüklemeye başlıyor. “Kağıttan Kayık”, Asil Efe Işın’ın heykellerinde ilk kez ortaya çıkmaz. Geçmişi iki yaşında babasının yaptığı kağıttan kayığa kadar uzanır.

Bir gün babasının yaptığı kağıttan kayığı evlerinin terasındaki su birikintisinde yüzdürürler. Kağıttan kayık kısa bir süre sonra ıslanır ve batar. Asil babasına şöyle der: “Bir gün seninkinden daha sağlam, batmayacak bir kayık yapacağım”. Ve Asil verdiği sözü tutar. Heykel eğitimi almaya başladığından buyana onlarca malzemeden batmayan kayıklar, heykellerinin başat öğesi olur.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT