Baysan Yüksel- Vahşi Batı / Wild West

Tarihler: 15 Şubat 2013 Cuma ~ 09 Mart 2013 Cumartesi

Yer: Artnext İstanbul

Adres: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26 Maslak Şişli İstanbul

Telefon: 0212 999 39 90

Web: http://http://www.artnext.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 15, 2013 ~ Mar 9, 2013

ARTNEXT Istanbul’da Coğrafi ve Kişisel Sınırların Keşfi “Vahşi Batı / Wild West: Baysan Yüksel Solo”

“Vahşi Batı / WILD WEST: Baysan Yüksel Solo” adını sinemanın bir janrı olan Western’den alır. Western sineması, Amerika’nın keşfinden sonra oraya yerleşen ve göç eden toplulukların, henüz ulaşılmamış bir sınır bulmak amacıyla doğudan batıya doğru ilerleyişlerinin öyküsünü, karakterlerin kişisel öyküleriyle birleştirerek anlatır.

Artnext İstanbul, 14 Şubat’ta beşinci sergisi “Vahşi Batı / Wıld West” ile Baysan Yüksel’in eserlerini çağdaş sanat izleyicisi ile buluşturuyor.

Ulaşılmamış sınır kavramı coğrafi bir terim olarak ilk defa 15. yüzyıl Fransa’sında ülkeler arasındaki sınır çizgilerini betimlemek amacıyla kullanılmıştır. 17. yüzyılda Avrupa’dan Amerika’ya yaşanan göçler, Avrupalılara yeni ve geniş topraklar sunmuştur. Frederick Jackson Turner’ın teorisine göre bu durum kişilere, limitsiz imkânlara kavuşacaklarına dair bir inanç ve umut vermiştir. Ancak vaat edilen bu umut beraberinde, aşırı iyimserlik, gelecek odaklı yaşam ve doğal kaynakların boş yere tüketilmesi gibi sonuçları da getirmiştir. Roosevelt’e göre bu sınır arayışı Amerikan kimliğini oluşturmuştur. Turner’a göreyse Amerikan kimliği bu şekilde, yerleşik medeniyetle vahşet arasındaki noktada kalmak zorunda bırakılmıştır. Tüm coğrafi sınırlar bitip Amerika Birleşik Devletleri kurulduktan sonra da coğrafi anlamdaki ulaşılmamış sınır arayışları devam etmiş ve Kennedy yeni sınırın uzay olduğunu bile açıklamıştır. Milton Stanley Livingston ise coğrafi sınır arayışının insan beynindeki sınırın yanında hiç kaldığını, asıl keşfedilmesi ve aşılması gereken sınırların orada olduğunu savunmuştur.

“Vahşi Batı / Wıld West”, bir kişisel sınır arayışının kısa öyküsüdür. Sanatçı sergide yer alan işlerinde Western sinemasındaki gibi bu sınır arayışının etrafında gelişen olay örgülerini, duygu, düşünce ve birikimlerini anlatır. Bunu sinemadan farklı olarak hareketsiz karelerde, tuval yüzeylerinde yapar.

Baysan Yüksel bu ikinci kişisel sergisinde kişisel sınırların keşfi yolculuğuna izleyiciyi de dahil ediyor. Ağırlıklı olarak akrilik boyama tekniğinin kullanıldığı tuvallerinde ve enstalasyonlarında, tıpkı Amerika’nın kuruluşu sürecinde o coğrafyada yaşamış insanlar gibi “Medeniyet ve Vahşet” arasında gidip gelen duygularını yapıtlarına aksettiriyor!

Sanatçı serginin açılış gününde “Playgirl Mansion / Playgirl Malikanesi” isimli enstalasyonunu canlı bir Performans ile oluşturmaya başlayacak. Tuval üzerinde görselleştirdiği konuyu üç boyutlu malzemeler ile de uygulayacak. Sanatçının performansı serginin açılışından itibaren bir hafta süreyle galeride devam edecek. Canlı performans açılıştan itibaren her gün 14:00- 19:00 saatleri arasında ARTNEXT Istanbul’da izlenebilir.

Bireysel olarak bakıldığında, bu henüz ulaşılmamış sınır arayışı, doğduğumuz andan itibaren hem coğrafi / fiziksel, hem de beynimizdeki ve algılarımızdaki sınırlar anlamında başlar. Tıpkı Roosevelt’in düşüncesindeki sınır arayışının Amerikan kimliğini oluşturması gibi, bu sınırların keşfi ile kişi kendi kimliğini bütünler ve oluşturur ya da bütünlemeye ve oluşturmaya çalışır. Bu durumda, kişinin karşılaştığı ve tepki vermek zorunda bırakıldığı tüm dış etmenler kişiyi medeniyetle vahşet arasındaki bir noktada bırakabilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT