Bilge Alkor - Belleğin Yöreleri

Bilge Alkor - Belleğin Yöreleri

Tarihler: 16 Ocak 2018 Salı ~ 24 Şubat 2018 Cumartesi

Yer: Ekavart Gallery

Adres: Askerocağı cad. Ritz Carlton Otel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 81 31

Faks: 0212 252 81 31

Web: http://www.ekavartgallery.com

E Posta: info@ekavartgallery.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 16, 2018 ~ Şub 24, 2018

Ekav / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisini, edebiyatın, şiirin, müziğin resmini yapan sanatçı Bilge Alkor’un geçmişten ve günümüzden en son işlerinden oluşan “Belleğin Yöreleri” sergisi ile 16 Ocak - 24 Şubat tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sanatseverleri buluşturuyor.

Sanatta 55. yılında Bilge Alkor için bellek kavramı; hatırlamak, akılda tutmak ya da kayıt altına almak değildir. Bellek daha ziyade bir duygulanım düzlemidir onun için. İlk resimlerinden şu sıralar üzerinde çalıştığı “animalia” dizisine değin Alkor’un ilgisi düşle gerçeğin, insanla hayvanın, melekle şeytanın kesiştiği ara bölgeler üzerine yoğunlaşmıştır hep. Formların, figürlerin, lekelerin kendi aralarındaki o doğal geçişkenliğine şaşırmamak gerekir o yüzden. Alkor için istisnasız her şey canlıdır, her şeyin bir kalbi vardır.

Bilge Alkor’un “Belleğin Yöreleri” başlığı altında sergilenen işleri sanatçının farklı dönemlerini gösteriyor olması bakımından da ayrı bir önem taşıyor. Shakespeare’in “Fırtına”sından çıkıp gelen Caliban üçlemesi, yine kütlesel lekelerle kurduğu 2000’lerin Afrodit-Hefaistos ikilisiyle aynı duvarları paylaşacak. İtalya’da yaşadığı dönemde ürettiği gravürler, muşambamsı bir kağıt üzerine karışık teknikle yaptığı son yılların desenlerine komşuluk edecekler. Teknik ve malzeme değişse de, Alkor’da aynı kalan tek bir şey var: duygu tonlarının formlarını bulmaya çalışmak. Belleğin bütün yörelerine yayılır bu tonalite arayışı Alkor’da; kimi zaman edebi karakterler, hayvanlar, yaratıklar, kimi zamansa özyaşamöyküsel motifler eşlik eder bu arayışa. Resimlerinin büyülenmişçesine sese, şiire, müziğe doğru gitmesi hep bu yüzdendir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT