Bilgi Mimarlık 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde

Bilgi Mimarlık 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde

Tarihler: 26 Mayıs 2018 Cumartesi ~ 25 Kasım 2018 Pazar

Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 26, 2018 ~ Kas 25, 2018

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, mimarlık dünyasının en eski ve köklü etkinliklerinden Venedik Mimarlık Bienali’ne davet edildi. Türkiye’den ilk kez bir üniversitenin davet edildiği uluslararası bienalde, BİLGİ Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici’nin koordinatörlüğünde, birinci sınıf öğrencilerinin ürettiği “Carapace” projesi sergilenecek.

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden biri olan Venedik Mimarlık Bienali, bu yıl 26 Mayıs - 25 Kasım 2018 tarihleri arasında Giardini ve Arsenale bölgeleri başta olmak üzere kentin çeşitli noktalarına dağılmış mekanlarda düzenlenecek. Küratörlüğünü Yvonne Farrell ve Shelley McNamara'nın yaptığı bienalin, teması “Free Space”. Mekânın kalitesine, açık ve serbest olması üzerine yoğunlaşan bienalin Global Art Affairs (GAA) tarafından düzenlenen etkinliklerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Türkiye’den davet edilen ilk üniversite olarak katılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 16. Venedik Bienali’nde birinci sınıf öğrencilerinin ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyosunda ürettiği Carapace (Kaplumbağa sırtı) projesi ve bölümün diğer tüm stüdyo çalışmalarını dijital olarak sergiledikleri QR linklerle yer alacak.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten BİLGİ Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Yalınay Çinici “Böyle büyük bir etkinlikte nasıl yer alabileceğimizi fakülte olarak değerlendirdiğimizde, birinci sınıf öğrencilerimizin 2010 yılından itibaren ComputationBased_BasicDesign@BİLGİ stüdyomuz kapsamında 1:1 ölçekte kendilerinin tasarlayıp kurdukları projelerden biriyle yer almak istedik. Özgünlüğü, hafifliği ve bienal koşullarına uygunluğu nedeniyle 2013 yılında dokuz öğrencimiz tarafından üretilmiş olan Carapace projesiyle katılmaya ortak karar verdik” dedi.

Projenin bienale hazırlığı ve tekrar üretimi için proje sahibi öğrencilerle birlikte BİLGİ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. öğretim üyesi İdil Karababa, BİLGİ Mimarlık Bölümü araştırma görevlisi Bilge Bal, öğretim görevlileri Caner Bilgin ve Ertunç Hünkar’ın aralarında bulunduğu akademisyenlerin ve üretim atölyesi sorumlusu Rahman Çelebi ile aylar süren bir çalışma yürütüldü.

Projenin yanı sıra bienalde, bölüm öğretim üyeleri Elif Kendir Beraha ve Oğul Can Öztunç ve öğrenci Akın Arslan, Ahmet Berk Hot, Ayça Özgün, Can Çobanoğlu’nun tasarımı olan tüm stüdyo çalışmalarının dijital olarak sergilendiği QR linkler de ziyaretçilere sergilenecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT