Bu Bir Performans Değildir

Bu Bir Performans Değildir

Tarihler: 30 Kasım 2018 Cuma ~ 12 Ocak 2019 Cumartesi

Yer: Daire Galeri

Adres: Boğazkesen Cad. No:76/A Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 52 59

Web: http://www.dairesanat.com

E Posta: info@dairesanat.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 30, 2018 ~ Oca 12, 2019

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, bu kez canlı performans sunmuyor. Performans kalıntılarını sergileyerek sürece ve dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlayan Bu Bir Performans Değildir, 30 Kasım 2018 - 12 Ocak 2019 tarihleri arasında Daire Sanat’ta izleyici ile buluşuyor.

Performistanbul ve Daire Sanat iş birliğinde gerçekleşecek olan Bu Bir Performans Değildir sergisi “zamanı nasıl sergilersin?” sorusunu araştırıyor ve performans sürecinin hayattaki izlerini, sürecin objeye dönüşmüş halini sunuyor.

Türkiye’de performans sanatının önde gelen temsilcisi olarak bu alanda araştırmalarına ve çalışmalarına devam eden Performistanbul, 3. yılına Bu Bir Performans Değildir sergisiyle güncel sanat alanında yeni bir kapı aralayarak giriyor.

Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergi, Performistanbul’un kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği 40 performans arasından seçilmiş 9 performanstan geriye kalanları “tekrar” sergileyerek, performans sürecinin sergilenmesinin imkansızlığı üzerine duruyor. Canlı performansın sergilenmediği ya da performans dokümantasyonu sergisi olmayan Bu Bir Performans Değildir, performanslara değil, performans sürecine; performansın sanatçılardaki, izleyicilerdeki, hayattaki izlerine ve hissine odaklanıyor. İzleyiciler, performansın kendisini görmeyecekler, süreç sonrasında kalan kalıntıların izlerini sürecekler. Amaç bir performans dokümantasyonu üzerinden performansı tekrar var etmek ya da izlemek değil; kalıntılar üzerinden süreci hissetmek, araştırmak ve dönüşüme dikkat çekmek.

Bir sanatçının canlı performansı nasıl zamanı ve mekanı belli bir deneyime ve koleksiyon değeri olan bir sanat eserine dönüşür?, Bu kalıntılar başlı başına bir eser niteliği taşır mı? Yoksa sadece performansın objeleri midir?, Bir sanat eserinin kimliği ve derinliği şimdi ve gelecekte nasıl korunur ve deneyimlenir?, Malzeme ile hafıza arasındaki ilişki nedir?... gibi soruları ele alacak olan sergide, performanslardan geriye kalan, yaşanmışlık taşıyan somut materyaller ile sürecin şimdiki zaman temsilcileri olan sanatçıların performansın kendilerindeki izlerini 1 paylaştıkları ses kayıtları da sunulacak. Şimdiki zaman ve geçmiş performans süreci arasındaki köprünün izleyiciler tarafından oluşturulmasını dileyen, görsellik üzerine kurulu olmayan bu sergi hafıza üzerine odaklanıyor.

Elle tutulamayan performans sürecini yani “yok olanı” sergileyen Performistanbul, güncel sanat alanında yeni bir kapı aralamayı hedefliyor.

Her performansın hafızasını farklı formlarda barından objeler arasında torba, alçılar, günlük sayfaları, bant, beton, taş ve cam kırıkları gibi malzemeler yer alıyor. Tek başına değerli görülmeyen, fakat birçok yaşanmışlık taşıyan ve aslında performans sonrasında artık başlı başına birer eser haline gelen "izlere" odaklanan sergide, AslieMk'nın Beton, Batu Bozoğlu'nun Sadece 15, Ebru Sargın L.'ın Sessizlik, Ekin Bernay’ın Kumdan Kalelerim, Gülhatun Yıldırım'ın Senin Yarın Su, İ. Ata Doğruel’in Sonsuz Tarla, Leman S. Darıcıoğlu’nun Zehirlenmiş Prenses, Özlem Ünlü’nün Tape ve Selin Kocagöncü'nün canlı kamera performansı Smile isimli performanslarından geriye kalanlar yer alıyor.

Sanatçılar: AslieMk, Batu Bozoğlu, Ebru Sargın L., Ekin Bernay, Gülhatun Yıldırım, İ. Ata Doğruel, Leman S. Darıcıoğlu, Özlem Ünlü, Selin Kocagöncü
Küratör: Simge Burhanoğlu
Yardımcı küratör: Derya Dinç

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT