Bülent Turan Kişisel Sergisi

Tarihler: 15 Kasım 2011 Salı ~ 03 Aralık 2011 Cumartesi

Yer: Teşvikiye Galeri Oda

Adres: Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No.2B Teşvikiye İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 259 22 08

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 15, 2011 ~ Ara 3, 2011

İstanbul’da doğan Bülent Turan, Yıldız T.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra on beş yıl Anadolu’da inşaat yapmış. İstanbul’a dönünce, Mahmut CÜDA ile resim çalışmalarına başlamış. 1986’da kazandığı Mimar Sinan Üniversitesi’ni devamsızlıktan bitirememiş ama resme var gücüyle devam etmiş. Bu azimli ve sevgi dolu çaba sonucu ABD’de 2007 yılında Pastel Society of Amerika’nın jüri kararıyla “imza yetkili üyesi” olmaya ve pastel resimlerinde imzasının yanına kuruluşun inisyalleri olan PSA harflerini yazmaya hak kazanmış.

Aralık’taki 2011 Floransa Bienali’ne davetli sanatçı olarak katılacak ressamımız, heyecanla bienal hazırlıklarını tamamlıyor...

İş alanında başarılı ve verimli geçen uzun yılların ardından 2003’te atölyesini kurarak üretmeye, araştırmalarının sağladığı sanatsal birikimlerinin ortaya döküldüğü bugünleri yaşamaya başlamış... Ankara, İzmir, New York ve Wisconsin’de bireysel ve karma sergilerle paylaşmış çalışmalarını.

Bülent Turan suluboya yapıyor, “Victorian” tekniğiyle; yağlıboya yapıyor “Rönesans” tekniğiyle; bir de kendisine özgü tekniğiyle pastel resimler yapıyor..kısacası, tek başına çok sesli bir orkestra benzetmesi yapabiliriz onun için; bu da onun müzik tutkusuyla çok da iyi örtüşür.

Çok disiplinli ve saygılı bir çalışma düzeniyle üreten sanatçımız için sanat, özellikle de resim, tarihsel gelişimi içinde ‘güzel’i aramıştır. Bu gerçeği sanatının esas amacı olarak konumlandıran Bülent Turan için konu ya da ebat ikincil elemanlardır. Müzikte kısa bir parçanın, uzun olmadığı için kötü sayılamayacağını anımsatan sanatçımız için her şey resmin konusu olabilir; güzellik ve doğru estetik yapı asıldır. Konularındaki çeşitlilik bize Kant’ın şu yorumunu anımsattı: Sanatın özü güzel bir şeyi anlatmak değil, bir şeyi güzel anlatmaktır.

Bu sergide ressamımızın, yaklaşık otuz çalışmasını izleyebileceğiz. Galeri, Pazar ve Pazartesi dışında 12:00-19:00 arasında açıktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT