Cansu Çakar - İki Taraf

Cansu Çakar - İki Taraf

Tarihler: 23 Ekim 2016 Pazar ~ 17 Aralık 2016 Cumartesi

Yer: BLOK art space Büyük Valide Han

Adres: Mercan Mah., Çakmakçılar Yokuşu, Büyük Valide Han, Kapı No:53 Fatih İstanbul

Web: http://blokartspace.com/

E Posta: info@blokartspace.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 23, 2016 ~ Ara 17, 2016

BLOK art space, Çukurcuma’da bulunan ana merkezinin bünyesine farklı sanatsal çalışma, proje ve etkinlikleri destekleyecek yeni bir alan katıyor. 17. Yüzyıl’da Kösem Mahpeyker Valide Sultan’ın Mahmutpaşa’da yaptırdığı, İstanbul’un en büyük hanı olarak bilinen Büyük Valide Han’ın içinde bulunan 210 odadan birini (53 numara) dönemsel güncel sanat projeleri, performanslar, mekana özgü yerleştirme ve araştırmalar, seminer ve sanatçı atölye programları için sanat severlere açıyor.

Günümüzde Han’ın odalarında dükkanlar, atölyeler, ofisler bulunmaktadır. Döneminde ticari olduğu kadar siyasi, sosyal ve dini bir merkez olarak da kullanılan Büyük Valide Han bir çok kültüre ve farklı coğrafyaların insanlarına ev sahipliği yapmış ve bu süreç içinde fiziki dokusunda ve mekan kullanımında önemli dönüşümler geçirerek toplumsal ve ekonomik değişimlere de uyum sağlamıştır. Istanbul’un katmanlı ve derin tarihsel dokusunun en iyi örneklerinden biri olan Büyük Valide Han’ın belleğinde bir yer edinme amacıyla yola çıkan BLOK art space aynı zamanda şehrin belirli alanlarında toplanmış olan güncel sanat güzergahını da bu yeni rota ile genişletmeyi hedeflemektedir. BLOK art space Büyük Valide Han açılışı sanatçı Cansu Çakar’ın “İki Taraf” adlı sergisi ile gerçekleşiyor. 23 Ekim tarihinde açılacak olan sergi 17 Aralık’a kadar haftanın belirli günlerinde ziyaretçilere açık olacak.

Sanatçı Cansu Çakar minyatür tekniğini kullanarak geçmiş ile güncel arasında kurduğu bağları bu sefer Büyük Valide Han belleğinden yola çıkarak kuruyor. Han’ın tarihini araştırırken derinlere inen ve Han’da uzun yıllar yer edinmiş İran kültürünün temellerini araştıran sanatçı Mani dinini ve bu din ile günümüz politikaları arasında benzerlik ve farklılıkları ortaya koyarak Han’da yeni bir arşiv ve araştırma sürecinin başlangıcına öncülük ediyor. İranlıların “Mader Han” dedikleri Büyük Valide Han’ın da tanıklık ettiği gelenek, adet ve ritüellere tekrar bakabilmenin yanısıra nasıl araştırılabileceği sorusunu da vurgulayarak izleyiciyi hanın tarihi ile katmanlaşan hafızası arasında bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanatçı araştırma sürecinin çıkış noktasını şu şekilde ifade ediyor; “Bin yıllık bir halıya bin yıldır bağdaş kuran birisi gibi davranmak, en derinimizde kurtulamadığımız bir sıkıntının tezahürüdür. Ürkütürken tutamayacağın, dinamik demeyi pek sevdiğimiz bir hareketliliğe sahip kültürümüz, hiç süslemeyi hak etmese bile süslemeye devam ediyor. Geçen yüzlerce yıl ne duvarların katmanlarından okunuyor, ne de yeni kültür politikalarının karanlık yüzünü açığa çıkaran İstanbul manzaralı fotoğraflardan. “İki Taraf”, çağrışımların ve bağlantıların eşliğinde Büyük Valide Han’ın tarihinden de öteye gidiyor ve hanın yıllardır tanıklık ettiği geleneklerde bulduğumuz eski bir inanış biçimi olan Maniheizm ile ilişkilenip, dinini sözle veya yazıyla değil resim aracılığıyla anlatmaya çalışmış Mani Peygamber’e bir selam etme arzusu taşıyor.”

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT