Çarlık Rusya´sından Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu´ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri

Tarihler: 04 Ekim 2010 Pazartesi ~ 20 Mart 2011 Pazar

Yer: Pera Müzesi

Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65 Tepebaşı - Beyoğlu / İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 4, 2010 ~ Mar 20, 2011

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 2010 yılının en önemli sanatsal etkinliklerinden birine daha imza atıyor; 4 Kasım 2010 tarihinde açılacak “Çarlık Rusya’sından Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri” sergisi, ilk kez İstanbul`da sergilenecek bir dizi dünyaca ünlü başyapıtı sanatseverlerle buluşturmanın yanısıra Rus gerçekçi resimleri üzerinden, Rusya tarihinin bir dönem kesitini de sunuyor.

St. Petersburg’taki Rus Devlet Müzesi’nin geniş koleksiyonundan seçilen, aralarında İlya Repin, Venetsianov, Pavel Fedotov, Vasiliy Perov, Nikolay Yaroşenko, Vladimir Makovski ve Kasatkin gibi dönemin büyük ustalarına ait 65 eserin bulunduğu, küratörlüğünü Rus Devlet Müzesi Müdür Vekili Evgenia N. Petrova ve Tayfun Belgin’in yaptığı sergi Pera Müzesi’nin 4. ve 5. katlarında yer alacak.

Yaşamı olduğu gibi resmeden dönem sanatçılarının, Çarlık Rusyasının burjuva yaşamının yanı sıra; fakirlik, köy hayatı, çocuklar ve değişen toplumsal değerleri de tuvallerine konu ettiği “Çarlık Rusya’sından Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri” sergisinin ve de özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısına ait en ünlü Rus resmi olan ve dünya resim sanatının en anlamlı başyapıtlarından biri olarak bilinen İlya Repin’in “Volga Kıyısında Burlaklar (*)” adlı resminin büyük ilgi uyandırması bekleniyor.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexey V. Yerchov’un da katılacağı Basın Toplantısı, 3 Kasım Çarşamba sabahı Pera Müzesi Oditoryumu’nda yapılacak.

(*) Sezonluk işçilere “berduş, yersiz yurtsuz” anlamında “burlak” deniyordu.

Çarlık Rusya´sından Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu´ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT