Ceren Oykut - Hayal Meyal

Tarihler: 02 Mart 2013 Cumartesi ~ 30 Mart 2013 Cumartesi

Yer: X-ist

Adres: Abdi İpekçi Cad. Kaşıkçıoğlu Apt. No:42 D:2 Nişantaşı Şişli İstanbul

Telefon: 0212 291 77 84

Faks: 0212 343 69 35

Web: http://http://www.artxist.com

E Posta: info@artxist.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 2, 2013 ~ Mar 30, 2013

Oykut değişen kent hayatına, bütün bu sürüklenişin direttiklerine rağmen, zamanın daha az kıymetlı olduğu bir mahalle düzenine ayak uydurmuş, daha yavaş bir hayat arayışında olan insanların hikayeleri ile cevap veriyor. Tarlabaşı’nda yaşayan ve çözümleri kendi başına üretmeye çalışan, parayla arasına mesafe koymuş bir kurgu-karakter üzerinden bize lokal önermelerde bulunarak, alternatif bir gündelik hayatın olabilirliğine işaret ediyor.

Ceren Oykut, çamura düşmüş binlerce hayali, asfalt ve beton katmanının altında bekleyen tohumlar gibi, gündelik hayatın mekanlarını ve dillerini kullanarak yeniden yeşertmeye çalışıyor.

Mizah'tan vazgeçemeyen Oykut, kısaca bir 'İstanbullu'nun bilinçaltını kağıda dökmeye çalışıyor. “Hayal Meyal” 30 Mart, 2013’e kadar x-ist’te görülebilir.

Oykut, geri dönüşüme mahkum, defalarca yıkılıp yeniden kurulmuş eski ve batıl bir kentle her türlü yıkım, şiddet ve otoriteyle beraber yaşamaya alışkın, uykucu şehir sakinlerini, farklı diller kullanarak canlandırıyor.

Şehir, her gün başka bir ‘yenilenme’ kılıfıyla el değiştiren siluetiyle, hareket alanları şiddetle daralan yaşayanlarına ait olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Oykut, çizimlerinde anlık kaoslara, gündelik harekete büyüteç tutuyor; hayal meyal anlardan uyanıp, not alıyor.

Ceren Oykut, kuşbakışı manzaranın içine gömülmüş, yaşama gayretinde olanları, savrulanları, sesi duyulamayacak kadar az çıkanları üçüncü bir boyut ekleyerek anlatıyor. Son dönemlerde ürettiği, kentin taşından toprağından farksız görünen heykelciklerle, panaromik desenlerine bakıldığında seçilemeyen yalnız hayatları izleyiciye aktarmaya çalışıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT