Çetin Ergand: Ankara`nın Kültür Mirası, Bir Başkentin Oluşumu - Avusturya, Alman ve İsviçreli Mimarların İzleri

Tarihler: 17 Aralık 2010 Cuma ~ 31 Aralık 2010 Cuma

Yer: İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Adres: İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 102 No’lu Sergi Salonu Taşkışla Yerleşkesi Taksim / İstanbul İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 17, 2010 ~ Ara 31, 2010

Bugünün Ankara`sı 20. yüzyılda oluştu ve kentin tarihi de, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihim ile yakından ilişkilidir. Bu süreçte Alman, Avusturya ve İsviçreli mimarlar çok önemli bir rol oynayarak kentin çehresinin oluşmasına katkıda bulundular. Nasyonal Sosyalistler`den kaçarak Türkiye`ye sığınan bazı mimarlar yeni kurulmakta olan genç Cumhuriyetin Başkentine geldiler ve çalışmaları için son derece uygun bir ortam buldular. Bu mimarların yaptığı eserler, Ankara’nın kültür mirasının önemli bir parçası haline geldi.

1930’lu yıllarda Ankara’ya gelen yabancı mimarlar, kentin görünümünü önemli ölçüde belirlemişlerdir. Yeni T.B.M.M., Sümerbank, Merkez Bankası ve birçok okul, elçilik ve üniversite binalarının yer aldığı onlarca yapı Başkent Ankara’nın kültür mirasını oluşturmaktadır.

Almanca konuşulan ülkelerden gelen mimarlar, 30’lu yıllarda Ankara`nın mimari görünümünün oluşumunda belirleyici bir rol oynadılar. Yeni meclis binası, merkez bankası, opera ve aralarında okulların, büyükelçilik binalarının ve üniversitelerin yer aldığı pek çok bina, bu mimarların bıraktığı izler arasında yer almaktadır.

Fotoğraf sanatçısı Çetin Ergand bu sergide panoramik fotoğraf tekniğinin simetri vurgusuna olan katkısından yararlanarak, yapılarda var olan ama algılanamayan ihtişamı görülebilir hale getirmeyi amaçlamıştır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT