Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak

Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak

Tarihler: 08 Aralık 2018 Cumartesi ~ 28 Aralık 2018 Cuma

Yer: Ayşe Takı Galerisi

Adres: Teşvikiye, Şakayık Sk. No:53 İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 8, 2018 ~ Ara 28, 2018

1989 yılında, Ayşe Takı Galerisi açıldığında – ilk Eminenur’un sergisiyle başlamıştır, sonrasında da nicelerine ev sahipliği yaparak... Ayşe Takı Galerisi’nde Eminenur’un 10cu sergisi olan ‘Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak’ hakkında söyledikleri:

Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak
Bu kelimeler, 2003teki bir köşe yazısının başlığı.*
Bu duygu, 35 yıl evvel İstanbul’dan kaçma nedenimiz.

  Köşe yazısı şöyle bitiyor:
   “…bilim doğayı zenginleştirmek demektir. Doğa ise sevmeden zenginleştirilemez. Sevilmeden zenginleşemez.  Tam tersine yoksullaşır, erken tükenir. Çiçeksiz sokaklarda yaşayan insanlar gibi”.

  Çiçeksiz sokaklarda yaşamaya mahkum edildiğimiz bu zamanda, ben de doğaya olan sevgimi, takılarım aracılığı ile aktarmaya çalıştım. Doğayı tanıtmaya,  bu yoksulluğa itiraz etmeye çalıştım. Yıllar içinde bitki dünyasının ne kadar uçsuz bucaksız ama bir o kadar da kapalı bir mahalle olduğunu örnekledim (dünyanın bir ucundaki bir bitkinin yaprakları, öbür ucundaki ağacın yaprakları ile aynı olabiliyor..!).

Bu dünyanın ne kadar da kırılgan olduğunu, bu satırları okumakta olan hepiniz bilirsiniz. Elimdeki minik mimoza dalına bakıp,  “bu çiçeğin (!) adı nedir” diye soran 20li yaşlardaki banka çalışanının sorusu  beni ne kadar acıttı tarif edemem. İstanbul’da mimoza kalmadı ki…

  Peki o zaman, ben de epey gerilere dönerek, neredeyse bir Retro gözlüğü ile bitkiler derledim bu sergiye. Beni bilirsiniz. Moda yerine beğendiğimi, uyanı, yakışanı kullanırım. Hepinize uyacak yakışacak ve beğeneceğinizi düşündüğüm takılarımı  görmenizi çok isterim.  En çok da Mimozayı bilemeyen gençlerin gelmesini isterim.  (ama sergide mimoza yok.. )

  Sergilerimin birinde bir takı sanatçısı “ayağımın altında dallar çıtırdadı” demişti.. Yüzümde güller açtıydı.

Yıllar içinde takılarımı alanlar bitki adlarını hatırlamasalar da, üstlerinde taşırken farkındalığı da taşıdılar diye umutlanmak istiyorum.

  Bir de ruhuma yakın gelen bir özdeyiş : “Sanat doğada gizlidir ve ortaya çıkarana aittir.” Albrecht Dürer.

(kendisi hem de biraz kuyumcu !!!

*Deniz Kavukçuoğlu. Pano/Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak. Cumhuriyet, 4.5.2003

eminenur

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT