Clarina Bezzola - Tersyüz / Inside Out

Tarihler: 13 Nisan 2012 Cuma ~ 10 Mayıs 2012 Perşembe

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Misir Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoglu - Istanbul İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 13, 2012 ~ May 10, 2012

Clarina Bezzola Performansı Art Basel’den önce Galeri Zilberman’da!

İsviçre asıllı New York’lu sanatçının, daha önce aralarında Arts Forum’un da olduğu, pek çok önemli etkinlikte gerçekleştirdiği Tersyüz // Inside Out başlıklı performansı Istanbullularla Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da buluşuyor.

Sanatın pek çok farklı disiplinini ustalıkla bir araya getiren Bezzola, bu performansın görkemli kurgusunun ötesinde, kendini keşfetme yolundaki içsel yolculuğunun tekinsiz serüvenini zengin bir görsellikle izleyicilerle paylaşıyor.

Ressam ve heykeltraş olmanın yanında aldığı şan eğitimiyle profesyonel müzisyen de olan Bezzola, performansdaki şiirlerin ve bu performansında ona eşlik eden çok sayıdaki kumaş heykellerin de üreticisi. Tamamen kendine dönük ve yalnız başına geçirdiği iki buçuk yıllık zaman dilimi, sanatçının kendini bulma ve daha önemlisi kabul etme sürecinin hikayesini bu performans aracılığıyla izleyicilerle paylaşıyor.

Bedenin duygu ve düşünceleri taşıyan bir kap olduğu düşüncesinden yola çıkan bu etkileyici performans, farkında olmadan taşıdığımız, yüklendiğimiz çocuksu ve uygunsuz düşünceler yüzünden kendiyle bağını yitirmiş bireyin çaresizliğinin konu edilir. Birey, kederli ve umutsuz ağıtını söylerken, yavaş yavaş kontrolünü kaybeder; ağır yükler rengarenk biçimlerde vücut bulup etrafa saçılırlarken, kendini kabullenişle gelen özgürleşmeyle artık gizlenecek hiç birşey yoktur.

Kişinin kendine bakışıyla ilgili muhteşem bir ayna tutan bu performansda, insana has duygular genişleyerek büyüyor. Bir özgürleşmenin hikayesini lirik ve tiyatral bir biçimde sahneleyen Bezzola, en az performansdaki heykelleri kadar bağımsız ve bireysel bir sanatçı portresini ustaca çiziyor.

Art Basel 2012’ye bir başka özel performans yapmak üzere davet edilen sanatçının performansı, fotoğrafları ve heykelleri 13 Nisan - 10 Mayıs tarihleri arasında Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT