Contra - Filiz Kirpik

Contra - Filiz Kirpik

Tarihler: 20 Kasım 2018 Salı ~ 01 Aralık 2018 Cumartesi

Yer: Galeri Eksen

Adres: Maçka Cad. No :29 Nişantaşı Şişli İstanbul

Telefon: 0212 219 08 50

Web: http://www.galerieksen.com

E Posta: info@galerieksen.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 20, 2018 ~ Ara 1, 2018

’Nosce te İpsum’
Sokrates “Kendini bil, kendini tanı.” der. “Kendini bilen, başkalarını ve evreni de bilir, tanır.” diye devam eder.

Ressam, Filiz Kiprik M.Ö. 5. Yüzyılda yaşamış filozofun yaşam ve öğretisinden yola çıkarak, insanları yeniden kendilerine doğru dönmeye ve ilerlemeye davet ediyor. Kişinin önce somut ve şeffaf bir şekilde varlığının, temel yaşamsal özelliklerinin, ihtiyaçlarının, yeterliliklerinin, sorumluluklarının farkında olmasının, diğer insanların, diğer canlıların içinde yaşadığı dünyanın ve evrenin farkında olması onu anlaması için ön koşul olduğunu savunuyor. Dolayısıyla ressam yaşamının her bölümünde kendisini rahatsız eden toplumsal ve evrensel sorunlara böylesi bir hatırlatma ile karşı çıkıyor. Bu sergi ile mütemadiyen insanlara, öteki canlılara ve tabiata saldıranlara karşı varlık gösteriyor. Bir sanatçı olarak tarafını belirliyor. Sözünü söylüyor.

Ressama göre;
“Varoluşumuza sebep, parçası olduğumuz yeryüzünü, toprağını, suyunu, doğal kaynaklarını talan etmek sadece doğanın ve içindeki canlıların katledilmesi değil, tabiiki insanlığın da katlediliyor olmasıdır. İşlerin hiçbir biçimde yolunda gitmediğinin en belirgin göstergesidir. Güzel ve insani olan her şeyin üzeri gün be gün beton ve metal yığınları ile kapanmaktadır. Sadece kentlerimiz yada yaşama alanlarımız değil gitgide hayatlarımız, bir arada yaşamamızı sağlayan ortak değerlerimiz de bu uçsuz bucaksız, soyut şantiye alanının içinde kalmakta ve yerle bir olmaktadır. Nasıl oluyor da gelişmiş modern ve akıllı insan hala ilkel içgüdülerine yenik düşerek oluşturduğu toplumsal sistemler içinde güç ve iktidar arzusu yüzünden kendisinden ve kendi türünden, insan olmanın gereklerinden bu kadar uzaklaşabiliyor, yabancılaşabiliyor? Ezebiliyor olduğunu eziyor, ayrıştırıyor, köleleştiriyor, öldürebildiğini öldürüyor ve yeryüzü üzerinde yok edebildiği her şeyi yok ediyor. Doğada yaşayan bir organizma ve geçici bir canlı olduğunu unutmak eğilimine neden karşı koyamıyor. Gelişmiş aklı sayesinde sahip olduğu imkânları neden üretmek ve yaşatmak için değil yok etmek için kullanıyor. Karşısında durduğum, karşı geldiğim şey; evrenin yaşatma, üretme, ve paylaşma yasasına aykırı olan her şeydir.’’

Sanatçı’nın “CONTRA” adını taşıyan yağlıboya tabloların yer alacağı bu sergisinde; izleyiciyi, ustalığını kanıtlamış güçlü bir teknik, sıradışı renk kullanımı ve hakimiyeti, kiminde geri çekilen, durgun ve naif, kiminde dinamik, direnen, saldıran, akışkan armonilerin ve kontrastların olduğu, duygunun, düşüncenin, bilginin ve fırça darbelerinin bir araya geldiği soyutlamalarla, dokular ve materyallerle şahlanmış bir karşı koyma karşılayacak.

İnsanın kazanması gereken asıl savaş kendisiyle olan değil midir.?

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT