Cumhuriyet Ressamı İstanbul’da!

Cumhuriyet Ressamı İstanbul’da!

Tarihler: 31 Ekim 2017 Salı ~ 26 Kasım 2017 Pazar

Yer: Sarnıç Galeri

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 31, 2017 ~ Kas 26, 2017

Soyut manzara resimleri ve Op-Art çalışmalarıyla Türk Resim Tarihi’ne fırça izlerini bırakan “Ressam İsmail Altınok”un eserleri, 31 Ekim’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

2002 yılında yitirdiğimiz değerli  sanatçı ve eğitimci  İsmail Altınok’un resim  sergisi, 31 Ekim 2017  tarihinde İstanbul’da, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde MSGSÜ Tophane-i Amire KSM Sarnıç Galeriler'de açılıyor.

Sergi 26 Kasım 2017 tarihine kadar gezilebilir.

 

" II. Dünya Savaşı sonrası  ve özellikle 1945-60 yılları arasında resim sanatında egemen güç haline gelen; ‘Paris Ekolü’nün etkisi Türk resim sanatına da yansımıştır. Türk sanatçılarımızdan İsmail Altınok bu ekolün temsilcilerinden olup, lirik ve geometrik soyutlamaların yanı sıra Op-Art uygulamalarda bulunarak önemli eserlere imza atmıştır. Büyük renk alanlarının geometrik geçişleri, bağımsız, özgür bir resimsel dili çağrıştırır.

Op-Art resimleri üretmek, Altınok’un sanatına getirdiği radikal bir değişim olmaktan öte anlamlar taşır. Doğa ve figür resimlerini bir kenara bırakıp, matematiksel düzenlemeler, geometrik planlamalar, görsel yanılsamalar üzerine eğilmek, toplumu, üzerinde tartışacağı yeni bir akımla karşı karşıya bırakır. Resim sanatımızda soyut uygulamaların ağırlıklı olarak bütün sanatçılarımızı egemenliğine aldığı 1960’lı yıllarda, İsmail Altınok op-art örnekleriyle farklı formlar yakalar. 1975 yılında aldığı Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülü, Altınok’un bu anlayışı, özgün bir çizgide götürdüğünü kanıtlar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT