Dagmar Gögdün - Başrolde Mor Yağlıboya Resim Sergisi

Tarihler: 02 Kasım 2010 Salı ~ 27 Kasım 2010 Cumartesi

Yer: Odakule Sanat Galerisi

Adres: İstiklal Cad. No:142 Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 251 46 31

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 2, 2010 ~ Kas 27, 2010

İSO Odakule Sanat Galerisi 2 Kasım’dan itibaren Dagmar Göğdün’ün yeni resim sergisini ağırlıyor.

Dagmar Göğdün kırk yıldır ülkemizde yaşayan, Türkiye’yi seven ve doğal güzelliklerine hayran bir sanatçı. Türkiye’nin ünlü doğa fotoğrafçılarından ve dokümanter film yapımcılarından biri olan Fatih Orbay’la tanışması ve ondan Türkiye’nin zengin endemik çiçeklerine ve florasına dair öğrendikleri, Orbay’ın eşsiz fotoğrafları Göğdün’ü etkilemiş, resimlerine ilham kaynağı olmuştur.

Türkiye zengin florasını hızla kaybeden bir ülke. Dagmar Hanım Türkiye’nin yok olan her bitkisi ve canlısı için derin bir üzüntü duymaktadır. Sergilerinin adları da bu hassasiyeti dile getirmekteler. “Kaybolan Güzellikler, Türkiye’nin Endemik Florası, Türkiye’nin Doğal Orkideleri, Türkiye’nin Laleleri.” Sanatçı tüm bu eşsiz, narin, harika yaratıkları büyüteç altına alıp onların gerçek güzelliklerini, polenleri, kıvrımları, renk nüanslarına varıncaya kadar hem de büyük boyutlarda nakış işler gibi resmederek bize ikram etmektedir.

Dagmar Göğdün eski Doğu Almanya’nın Zeitz kentinde doğdu, daha sonra ailesi ile birlikte Batı Almanya’ya taşındı. Mühendis babasının işi gereği Meksika ve Lüksemburg’da yaşadı. İspanya’da iki yıl Yabancı Basın Muhabirliği, İngilizce-ispanyolca çevirmenlik yaptı. Ülkemizin değerli sanayicisi ve sanatseveri merhum Dr.Nejat F.Eczacıbaşı yanında çalıştı. Bu vesile ile eşiyle tanıştı ve İstanbul’a yerleşme kararı aldı. Eşinin Rotary Club Başkanlığı sırasında birlikte Türkiye’nin entelektüel yönden tanıtımına katkıda bulunmak için Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Asistanlarının yapıtlarıyla İstanbul, Frankfurt ve Viyana’da sergiler düzenlediler. Bu etkinlikler sonrasında güzel sanatlardan kopamayan Göğdün, Mimar Sinan Üniversitesine misafir öğrenci statüsünde devam etti, Tanju Demirci ve İrfan Önürmen’den ders aldı. Bugüne kadar birçok kişisel sergisi açıldı ve grup sergilerinde resimleri yer aldı.

Sanatçı Türkiye’de yaşıyor. Yapıtları ülkemizde ve yurtdışında birçok sanatseverin evini-ofisini ve Almanya, Amerika’daki Türk Elçiliklerini süslüyor.

Sanatçı sergiden elde edeceği geliri Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na hediye edecektir. 1979 yılında Çocuk-köyleri kurmayı ve yaşatmayı amaç edinmiş gönüllü kişiler tarafından kurulmuş olan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, korunmaya muhtaç çocukların yani “Koruncukların”, Çocuk-köyü’ne geldikleri andan itibaren sıcak bir aile ortamında büyümesi, yetişmesi, geleceğe hazır ve topluma faydalı bireyler olması için çalışmakta olan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.

Sergi 2 Kasım – 27 Kasım 2010 arası Pazar günleri hariç 11.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT