Dahiliye-Cem Dinlenmiş

Tarihler: 18 Şubat 2010 Perşembe ~ 13 Mart 2010 Cumartesi 18 Şubat - 13 Mart 2010

Yer: x-ist

Adres: Abdi İpekçi Cad., Kaşıkçıoğlu Apt. No:42 D.2, Nişantaşı / İstanbul İstanbul

Telefon: 0 212 291 77 84

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 18, 2010 ~ Mar 13, 2010

Cem Dinlenmiş, 18 Şubat – 13 Mart 2010 tarihleri arasında x-ist’te gerçekleşecek olan ilk kişisel sergisi “Dahiliye”de, yüzeysel resim normlarını bozarak Kesişme III (2008)`de gördüğümüz, parçalardan bütüne giden çalışmalarındaki biçimsel kurguyu üçüncü boyuta taşıyor.

Güncel sanat çerçevesinin bilindik yollarının dışında bir yaklaşımla üretmeyi sürdüren genç sanatçı, 2006 yılından bu yana yayınlanan Penguen dergisindeki “Her Şey Olur” adlı köşesinde gündemdeki olayları muhalif, absürt ve alaycı bir şekilde birbiriyle ilişkilendirmekte. İmzası haline gelen tiplemeleri ile ayrıksı renk ve çizgi dünyasıyla tanınan karikatürlerindeki çok parçalı bütünlük, “Dahiliye”de yer alan ahşap üzerine resimlerindeki biçimsel dünyanın niteliklerinden biri.

Çark Serisinde yer alan “Yolculuk” ve “Heyheyler” adlı yapıtlarında, izleyiciyi oyuna davet eden sanatçı, aynı resmin içinde değişik sekanslar yaratıyor. Dinlenmiş’in hikaye anlatımını zenginleştiren diğer icatları arasında yüz imgelerini iç bükey ve dış bükey formlarda şekillendirmesi ve türlü algısal oyunlar ve şaşırtmacaların yer verildiği üç boyutlu resimleri var. İnsani ve toplumsal durumların minyatürü andıran kaotik ve panoramik sahnelerle anlatıldığı yapıtlarda üçüncü boyut, resimlerin duvara asılarak sergilenecek olmalarına atıfta bulunularak mekanla birlikte düşünülmesinden de kaynaklanıyor.

Kısaca Cem Dinlenmiş, sosyal, gündelik ve gündeme dair çoğu konuya “dahil olarak” yakaladığı sonsuz ayrıntıları bize sunarken kavramlar dahil, sıradanlaşmış şeylere çok farklı açılardan bakılabileceğini hatırlatmaya devam ediyor.

Dahiliye-Cem Dinlenmiş

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT