Daniel Canogar - Tarih Nehri

Tarihler: 14 Ocak 2012 Cumartesi ~ 15 Nisan 2012 Pazar

Yer: Borusan Contemporary

Adres: Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470 Rumeli Hisarı Sarıyer İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 14, 2012 ~ Nis 15, 2012

Borusan Contemporary çağdaş sanatın ünlü isimlerini ağırlamaya devam ediyor. İspanyol 'yeni medya' sanatçısı Daniel Canogar'ın 'Tarih Nehri' isimli sergisi 14 Ocak - 15 Nisan 2012 tarihlerinde Borusan Contemporary'de ziyarete açık olacak. Canogar, atık malzemelerden oluşturduğu eserleriyle dünyamızın doğal kaynaklarının yok olması tehdidine, atıkların çevreye verdiği zarara dikkat çekiyor.

Küratörlüğünü Kathleen Forde'nin yaptığı sergi süresince Canogar Borusan Koleksiyonu’na özel bir LED yerleştirmesi üzerinde çalışacak.

Hizmete girdiği ilk 3 ayda 6 bin kişinin ziyaret ettiği Borusan Contemporary, 14 Ocak - 15 Nisan 2012 tarihleri arasında çağdaş sanatın önde gelen isimlerinden Daniel Canogar'ı ağırlayacak. İspanyol 'yeni medya' sanatçısı Canogar'ın Tarih Nehri isimli sergisinin küratörlüğünü, New York Troy'da Deneysel Medya ve Performans Sanatları Merkezi'nde (EMPAC) Zaman Temelli Sanatlar bölümünün küratörlüğünden sorumlu Kathleen Forde üstleniyor.

Çok Boyutlu Deneyimler!

Tarih Nehri sergisi, Canogar'ın su temasını ele alan ve Madrid’de bulunan Fundacion Canal’den ödünç alınan beş özgün yerleştirmesinden oluşuyor. Canogar'ın atık malzemeler kullanarak oluşturduğu eserleri 'sürdürülebilir sanat'ın göz kamaştıran örneklerini oluşturuyor. Sanatçı, video projeksiyonunu fotoğraf ve heykel öğeleriyle birleştirerek, karmaşık ve çok boyutlu deneyimler yaratıyor.

Sergi, kavramsal açıdan kültürlerin oluşumunda önemli bir yeri bulunan suyun tükenişini ve boşa harcanmasından kaynaklanan sorunları ele alırken, bir toplum ve yaşam kaynağı olarak su ile toplumsal bellek arasındaki ilişkiyi de araştırıyor. Borusan Contemporary'nin Karadeniz ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayan Boğaziçi manzarasından da beslenen sergi, İstanbul'un uzun ve görkemli tarihiyle izleyicileri şehrin suyollarına bağlıyor.

Su ve İnsan İlişkisini Araştıran 5 Özgün Yerleştirme

Büyük bir ışık kutusunda sunulan fotoğraf çalışması 'Gelgit''te suya batırılmış ve bölünmüş vücutlarla plastik çöpler görülüyor. Kompozisyonun içinde kopuk parçalar halinde algılanan insan vücutları, plastik ürün ambalajlarının canlı, girdap yaratan renkleriyle karışan ayrıntılar haline geliyor.

Özenle hazırlanmış bir video animasyonunun, kullanılmış 100'den fazla plastik şişe üzerine yansıtıldığı 'Tagos Nehri'nde ise şişeler, mekânın duvarına yansıyan küçük birer ekran görevi ediniyor. Eser, adını aldığı Madrid bölgesindeki nehir sistemine yazınsal ve mecazi olarak gönderme yapıyor.

'Basınç' adlı yapıtın heykel öğeleri, tavana asılarak narin bir görünüme büründürülmüş eski madeni borulardan oluşuyor. Bir zamanlar bu boruların içinde dolaşan sıcak ve soğuk suyu anımsatan video animasyonu heykelin üzerine yansıtılırken, bazen yüksek basınç devrelerini bazen de sindirim gürültülerini andıran hareketli sıvı seslerinin etkisi, sergi mekânını saran gölgelere kadar taşan hipnotik bir koreografi oluşturuyor.

Borusan Contemporary'ye Özel LED Yerleştirmesi

Canogar Perili Köşk'ün girişinde konumlanacak özel bir LED yerleştirmesi üzerinde sergi boyunca çalışacak. Ortaya çıkan yapıt 2012'nin ilkbaharında sanatseverlerle buluşacak

Daniel Canogar - Tarih Nehri

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT