Depremzede Ressamın Fırçasıyla - Yeniden Başlamak

Depremzede Ressamın Fırçasıyla - Yeniden Başlamak

Tarihler: 05 Haziran 2023 Pazartesi ~ 16 Haziran 2023 Cuma

Yer: Şişli Belediyesi Sanat Galerisi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 5, 2023 ~ Haz 16, 2023

Şişli Belediyesi, Antakyalı depremzede sanatçı Selmani Baki Kocaispir’i ağırlıyor. Kocasepir’in özellikle, depremde enkaz altında kalmış, kurtarılması arka plana atılmış birçok canlının donuk yüzlerini ve trajik mutluluklarını tasvir ettiği “Yeniden Başlamak” adlı resim sergisi, Şişli Belediye Başkanlığı Sanat Galerisi’nde sanatseverleri bekliyor.

Şubat ayında gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli iki deprem, toplumun her kesimini olduğu gibi sanat dünyasını da derinden etkiledi. Depremden etkilenen sanatçılardan biri de ressam Selmani Baki Kocaispir.
Antakya’da bir kişisel sergi hazırlığı yaparken depreme yakalanan Kocaispir’in çalışmaları da enkaz altında kaldı. Depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir dönemde Kocaispir, yine sanatla depremin trajedisini gözler önüne seren bir çalışmayı hayata geçirdi.
Selmani Baki Kocaispir, “Yeniden Başlamak” ismiyle, deprem sonrasında ürettiği eserlerinden oluşan sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Sergi, Şişli Belediyesi’nin katkılarıyla Şişli Belediyesi Başkanlık Binası fuaye alanında bulunan Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Yeniden başlamanın simgesi zeytin ağacı
5 Haziran’da açılan sergide; ressam Kocaispir özellikle, depremde enkaz altında kalmış, kurtarılması arka plana atılmış birçok canlının donuk yüzlerini ve trajik mutluluklarını tasvir ediyor. Kocaispir, eserlerinde zeytin ağacı, kedi ve donuk ifade biçimleriyle portrelerin hayvanlarla olan ilişkisini psikolojik anlamda da irdeliyor.
Sanatçının kullandığı bir diğer önemli unsur olan ve serginin başlığını da buradan çıkarımda bulunduğu zeytin ağacı imgesi. Zeytin ağacın özelliklerinden birisi; ağacın gövdesi yaşlansa da yumrularında yani yeni tomurcuklanmalar olması ve bunun da ağacın yenilenmesine katkı sağlaması. Sanatçı, “Yeniden Başlamak” ismini, büyük bir yıkımın ardından yeni başlangıçlar yaparak; yeni bir umudun, yeni bir hayatın, yeni bir tomurcuğun filizlenmesi olarak görüyor.

Selmani Baki Kocaispir;
Sanat çalışmalarını depreme kadar Antakya’da yürüten Selmani Baki Kocaispir, Antakya Belediyesi’nin sanat galerilerinde sanat danışmanlığı görevini yürüttü. Bugüne kadar çok sayıda sergi düzenleyen Kocaispir, bunun yanında, bu sergilerin sergi küratörlüklerini de üstlendi. Bu anlamda sanat ödülleri sahibi olan Kocaispir’in birçok müzelerde ve özel koleksiyoncularda eserleri bulunuyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT