Didem Erbaş - Sukut-u Hayal

Didem Erbaş - Sukut-u Hayal

Tarihler: 23 Kasım 2015 Pazartesi ~ 05 Aralık 2015 Cumartesi

Yer: Hush Gallery

Adres: Rasimpaşa Mah. Rıhtım Cad. İskele Sok. 29/A Kadıköy İstanbul

Telefon: 0532 285 49 04

Faks: 0216 450 43 64

Web: http://www.hushgallery.org

E Posta: hushgallery@gmail.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 23, 2015 ~ Ara 5, 2015

Hush, Didem Erbaş’ın “sukut-u hayal” isimli ilk solo sergisine “17 Ekim- 5 Aralık 2015” tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatçı anlık hissettiği duygularla ana malzemesi olan resimle birlikte nesneler ve fotoğraflar topluyor. Oluşturduğu arşivle kurduğu diyalog sonucunda hiç görülmemiş/unutulmuş hikayeleri izleyiciye anlattığı ve umudun kalmadığı noktada bireyin dönüşümüne ayna tutan sergi, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00 - 18.00 saatleri arasında Yeldeğirmeni’nde konumlanan Hush’da gezilebilir.

Cümleleri ve hikayeleri görünür kılmayı amaçlayan Didem Erbaş hikayelerinde yarattığı birey ve toplum ilişkilerinde: “Umut öldüğünde insan yaşayabilir mi?” “Gerçeklikten uzaklaşıldığında geriye ne kalır?” sorularını soruyor. İçinde bulunduğumuz sosyal ve siyasi düzlemde “umut” ve “umutsuzluk”un çatışmasını ve birbirlerini besleme ve yıkım noktalarını araştırıyor. Eugenio Borgna'nın deyişiyle: "Umutsuzlukta umut, varoluşsal yıkımın ve anlamsızlığın girdabına kapılmıştır, zaman durmuş ve sonu olmayan bir şimdiki zamanda taşlaşmıştır, şimdiki zamandan geleceğe yönelik atılım kalmamıştır, zira gelecek geçmişin hayaletlerinde ve saplantılarına kapılmıştır."

“Sukut-u hayal”de Erbaş, kendine seçtiği gerçek nesneler ve fotoğraflardaki yüzleri hikayeler kurgulayarak canlandırırken bir yandan da kimlik ve hafıza kavramlarını sorunsallaştırıyor. Kendi yaşadığı deneyimler üzerinden umutsuz kimlikler ve hafızaları mekana taşıyor. Oluşturduğu resim ve yerleştirmeler ile izleyicinin kendi deneyimleri doğrultusunda bir yüzleşme yaşamasına fırsat sunuyor. Mekanı bütün olarak “karanlık” bir forma dönüştürmesi ve kullandığı hiç sönmeyen “mum” objesi ile kendi umuduna dair duruşunu ortaya koyuyor.

“Sukut-u hayal” sergisi izleyicileri daha önceden karşılaşmadıkları hikayeler içerisine sürükleyerek sanatçının umutsuzluğu şiddetlice sorguladığı dünyasını keşfetmeye davet ediyor.

Didem Erbaş - Sukut-u Hayal

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT