Dila Yumurtacı - Şimdi ve Burada Sergisi

Dila Yumurtacı - Şimdi ve Burada Sergisi

Tarihler: 27 Temmuz 2018 Cuma ~ 27 Temmuz 2018 Cuma

Yer: Galeri 5

Adres: Anel İş Merkezi, Saray Mah. Site Yolu Cad. No:5/4 Ümraniye İstanbul

Telefon: 0216 636 20 00

Faks: 0216 636 25 00

Web: http://www.galeri5.com.tr/

E Posta: galeri5@galeri5.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 27, 2018 ~ Tem 27, 2018

“Şimdi ve Burada” Sergisi Beden, Zihin ve Zaman İlişkilerini Sorguluyor

Bugüne kadar birbirinden farklı 33 sergiyi sanatseverlerle buluşturan Anel Grup, genç sanatçıları desteklemeye devam ediyor. Anel Grup’un sanat galerisi Galeri 5, 28 Eylül 2018 tarihine kadar Dila Yumurtacı’nın “Şimdi ve Burada” adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

Sanatın toplumsal yaşam ve eğitim açısından önemini gözeterek, sanata ve kültürel faaliyetlere büyük önem veren Anel Grup’un desteklediği Galeri 5, bu kez sanatçı Dila Yumurtacının kişisel sergisi “Şimdi ve Burada”ya ev sahipliği yapıyor.

İnsan ve zamanın çalkantılı bir ilişkisi vardır. Ölümlüğün bilincinde insan akıp giden zamanla hep yarış halindedir: bedeni, bir şeyleri kaçırma korkusuyla mütemadiyen hareket halindeyken zihni ise geçmiş pişmanlıkları, özlemleri ile gelecek planları ve korkuları arasında mekik dokur. Bütün bu karmaşanın içinde insan, en derinde anın tadını çıkarmak, kendini zamana ve akışa bırakmak ister. Peki, zamanı çizgisel ve devam eden bir kavram olarak algılayan insan için anı yaşamak ne demektir? Olmak ve yapmak hallerinin zamanla ilişkisi nedir? İnsan bu halleri bedeninde nasıl deneyimler?

Dila Yumurtacı “Şimdi ve Burada” isimli ilk kişisel sergisinde içeri/ dışarı olan, beden/ beden dışı, akan/ duran ve bilinç/bilinç dışı ikilemleri üzerinden zaman, beden ve zihin ilişkilerini sorguluyor. Bedeni hareket ederken gözlemlemek, dans kökenli sanatçının sıkça başvurduğu bir metod. Bedensel farkındalık olarak da tanımlanabilecek bu metod, bedenin estetik görüntüsünü izlemek ve incelemekten öte bir eylemi yaparken dikkati oraya yönelterek bedenin içindeki harekete ayna tutmak anlamına geliyor. Yumurtacı, “Ekstaz Hali” isimli serisinde beden hareketlerinden kendisine kalan hislerin görsel yansımalarını gözleri kapalı resmederken, “Deep Pink / Derin Pembe” isimli fotoğraf işinde izleyiciyi bedenin içinde bir yolculuğa davet ediyor. Bu eserlerde ağırlıklı olarak kullanılan pembe rengi ise kültürel kodların bizi yönlendirdiği gibi kadınlığa değil, bedenin kendisine referans veriyor.

Sanatçının “Akış” ve “Küçükken Gördüklerim” serileri ise farklı zaman algıları üzerine şekilleniyor. “Akış” serisinde renk blokları üzerinden sarkan ipler var olduğumuz mekânlardaki zaman algımıza işaret ederken “Küçükken Gördüklerim” serisinde çocukken çektiği manzara fotoğraflarını renk blokları halinde resmediyor. Bu iki seride her bir renk öbeği zamanın zihnimizde bıraktığı izler, mekânlar haline geliyor.

Sergide beden ve zaman ilişkisi üreme, kadın ve doğun üzerinden de sorgulanıyor. Bedenin farklı yerlerinde bir yumurtaya yuva yaratmaya çalıştığı “Yumurtacı” fotoğraf serisi aynı zamanda kendi soyadına ironiyle yaklaşıyor.

Dila Yumurtacı hakkında
Dila Yumurtacı 1988 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema bölümünden mezun olduktan sonra Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümünde master eğitimini tamamladı. Yumurtacı’nın çağdaş dans, performans, yerleştirme, video gibi farklı disiplinleri bir araya getiren üretimi doğum, ölüm, duyular ve bilinç konuları üzerine odaklanır. Kişisel üretiminin yanı sıra 2007 yılında kurduğu dadans performans sanat topluluğu ile çalışmalarına devam eden sanatçı, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT