Ebedi Bir An

Ebedi Bir An

Tarihler: 14 Ocak 2020 Salı ~ 10 Şubat 2020 Pazartesi Açılış 18:00

Yer: Ekavart Gallery

Adres: Askerocağı cad. Ritz Carlton Otel, Süzer Plaza No:15 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 81 31

Faks: 0212 252 81 31

Web: http://www.ekavartgallery.com

E Posta: info@ekavartgallery.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 14, 2020 ~ Şub 10, 2020

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisi olarak fotoğraf sanatçısı Ebru Ceylan’ın “Ebedi Bir An” isimli fotoğraf sergisine 14 Ocak - 10 Şubat tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Sanatsal pratiğinde bugüne kadar, insanın iç dünyasına odaklanan Ebru Ceylan, “Ebedi Bir An”da “yücelik” kavramından aldığı ilhamla doğada içkin olduğuna inandığı “yüce”nin peşine düşüyor.

Sergiye ilham olan, Immanuel Kant'ın “Güzellik ve Yücelik Duyguları Üzerine Gözlemler” makalesi, “yücelik" kavramı üzerine üretilen karşılaştırmalı eleştirel düşüncelerden oluşur. Kant, sergiye ilham olan makalesinde, yüce olanla güzel olanı birbirinden ayırır. Güzel olanı estetiğin alanında bırakırken, yüce olanı estetiğin alanından koparıp moral olanın alanına taşır. Yani, onu, duyusal olandan, nesnel olandan, sonlu ve arzulanabilir olandan ayırıp, sezgisel olanın, sınırsız, tanımsız ve ebedi olanın alanına sokar.

Kant’a göre yücelik duygusu, duyu sınırlarını aşan, akıl almaz, sahip olunamaz, bilgisine tümüyle varılamaz ve arzulanamaz olanın karşısında duyulan kozmik bir saygıdır.

Güzel bir manzara insana haz verir, yüce olan ise aynı zamanda çaresizlik, kaygı ve hatta acı...

Ebru Ceylan’ın bu 4. kişisel sergisinde fotoğrafların yanısıra, videoart ve ses enstalasyonlu light box yer alıyor. Sanatçı, insan yaşantısına ait hiçbir izin yer almadığı ıssız yeryüzü parçalarında, “yüce” duygusuna ait olabilecek, onu temsil edebilecek “Ebedi bir An”ın izlerini sürüyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Festival Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT