Ekin Saçlıoğlu - Dünya Kalıntısı ve Yeni Çilekler

Ekin Saçlıoğlu - Dünya Kalıntısı ve Yeni Çilekler

Tarihler: 04 Nisan 2018 Çarşamba ~ 23 Nisan 2018 Pazartesi

Yer: Galeri Nev Istanbul

Adres: Mumhane Caddesi, No:52 Kat:2 Karaköy Beyoğlu İstanbul

Telefon: (0212) 252 1525

Web: http://www.galerinevistanbul.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 4, 2018 ~ Nis 23, 2018

Galeri Nev, Kırlangıç Sokak’taki yeni adresinde Ekin Saçlıoğlu’nu ağırlıyor. 4 Nisan Çarşamba akşamı açılacak olan sergi, “Dünya Kalıntısı ve Yeni Çiçekler” başlığını taşıyor. Müthiş bir malzeme çeşitliliği ile çalışan sanatçı, tuval, desen ve heykellerini birbirinden türetiyor ve hepsini zengin bir yerleştirme içinde sergiliyor.

Gerçek-kurgu, doğal-yapay, canlı-cansız gibi çeşitli ikilikler üzerine kurulan bu yerleştirmede, hayvan ve bitkileri, anı ve metaforları, rüya ve öyküleri ters yüz ederek, birbirinin yerine geçiren sanatçının eserleri, daha yakından bakıldığında, üç ilişkili tema etrafında toplanıyor.

İlki, kamufle olmayı, bir ortam ya da topluluk içerisinde görünmez olmayı, bunu seçmeyi ya da buna mecbur bırakılmayı hayvanlar aracılığı ile düşünmemizi sağlıyor. Ekin Saçlıoğlu, doğal ortamları içerisinde kaybolabilen hayvanları mürekkepli kalem ile desenliyor. Bu sırada onların doğal çevrelerini kısmen dönüştüren sanatçı, hayvanların bu çevreye aidiyetine de mühadele etmiş oluyor. Bu müdahele, pek çok politik müdaheleyi yeniden değerlendirmemiz için temel bir referans noktası oluşturuyor.

İkinci tema, toprak altında kalan, eriyen, çözülen, çürüyen, zaman içinde kalıntıları tanınmaz hale gelen hayvanların, neredeyse ansiklopedik desenlerinden oluşuyor. Füzen desenlerin dev boyutları, bir yandan parçaların herşeyin dev boyutlarda olduğu tarih öncesi bir zamana ait dev kalıntılar olduklarını düşündürüyor. Diğer yandan ise mikroskop altında büyütülerek anlamlandırılmaya çalışılan küçücük kalıntılar olduğu hissini veriyor. Genellikle kemik ve dokulardan oluşan bu desenler, adeta içlerinden çıkmış, üç boyutlu parçalarla destekleniyor. Böylece izleyici, henüz tanımadığımız bir uygarlıktan geriye kalanlar üzerine arkeolojik bir çalışmaya tanık, hatta ortak oluyor.

Sergideki diğer üç boyutlu işler ve bunlara eşlik eden bir tuval ise incinebilirlik teması üzerine kuruluyor. Hak ve haksızlık, adalet ve şiddet, doğadaki bitkilerin dal ve yaprakları içinde aniden karşımıza çıkan bir jop ile temsil ediliyor. Filizlenip yeşermesi mümkün olmayan bir “çiçek”, kişisel gündemlerimiz ile dünya gündemi arasındaki ani gerilimlere ve bu gerilimlerin kökünden söküp attıklarına dikkat çekiyor.

Ekin Saçlıoğlu Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde sanatta yeterlilik programına devam ediyor. İlk kişisel sergisi 2004 yılında İstanbul’da açılan sanatçı, aralarında Avusturya, Almanya, İsveç ve Yunanistan’ın yer aldığı pek çok uluslararası merkezde karma sergilere davet edildi. Galeri Nev’den önceki son kişisel, 2017’de “Bunlar Fabl Değil Çocuklar” başlığı altında Galata Rum Okulu’nda izlendi. Bu sergiden bir parçaya, İstanbul Bienali paralel etkinliklerinden “Kapı Çalana Açılır” sergisi sırasında Abdülmecid Köşkü’nde de yer verildi.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT