Eksiğiyle Tamam

Eksiğiyle Tamam

Tarihler: 01 Ağustos 2019 Perşembe ~ 31 Ağustos 2019 Cumartesi

Yer: Bilsart

Adres: Evliya Çelebi Mahallesi, Kıblelizade Sk. No:5/A Beyoğlu İstanbul

Telefon: (0212) 245 90 30

Web: http://www.bilsart.com/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 1, 2019 ~ Ağu 31, 2019

Performistanbul - Bilsart iş birliği ile performans sanatını Ağahan ödüllü B2 Evi’ne taşıyor.

Bilsart, 01-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında, küratörlüğünü Performistanbul’un üstlendiği, Leman S. Darıcıoğlu’nun B2 evinde gerçekleştireceği Eksiğiyle Tamam adlı performansın canlı yayın üzerinden sergilenmesine ev sahipliği yapıyor.

Bilsart ve Performistanbul iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında, ilk defa Ağahan ödüllü B2 Evi’nde uzun süreli bir performansa yer veriyor ve kapılarını sanatçıyla izleyicilere açıyor. Performans süreci ise bambaşka bir şehirde bulunan, video sanatına odaklı Bilsart’ın mekânından canlı olarak gösterilerek iki farklı lokasyondan izleyiciyle buluşuyor.

Bu ev 'tamamlanmayı' isteyen bir halde değil, eksikliğine sahip çıkıyor aksine. İnsanın ötekine karşı sonsuz şeffaflığı, öteki ile sonsuz birleşim, sonsuz paylaşım, sonsuz alışveriş peşinde değil. İnsanı kendindekiyle yetinip göğe, denize, ağaca, toprağa bakmaya, durmaya çağırıyor. O yüzden burada arzu imkânsız eksik nesnesini aramıyor, kendindeki ne ise onu yaşıyor. Leman S. Darıcıoğlu Son yılını, sonsuz tekrar nosyonu ile imkânsızlık, tükenme hislerine dair bir sınır araştırması üzerine düşünmek ile geçiren Leman Sevda Darıcıoğlu, Ağustos ayı boyunca, haftada 6 gün, günde 6 saat sürecek olan performansı ile yıl boyu üzerinde çalıştığı bu nosyonları Ayvacık, Büyükhusun köyünde bulunan B2 evine taşıyor. Performans, tohumunu B2 evinin mimarisinden alarak filizleniyor ve izleyicisini açıklık-açık(ta) olmak/kapalılık-kapa(n)ma ve kendindekiyle yetinen arzu ve her zaman eksik olan insanın kendi eksikliğini kabulü üzerine bir sorguya davet ediyor.

Eksiğiyle Tamam’ı yaratmak için B2 evi ve bulunduğu Büyükhusun köyünde teknolojiden uzak bir süre geçiren Darıcıoğlu, bu performansında; köy dinamikleri ile evin mimarisinin ona sunduğu izlekten yola çıkar ve yol onu ‘açıklık-açılmak-açık(ta) olmak/kapalılık-kapa(n)mak-kapalı olmak'a getirir. Bir yanıyla kıyı, sınır ve iki kıyı arasında kalan ve hemhâl olan bu açıklık-kapalılık sorgusunun içerisinde arzu, varlığın kendi boşluğunda durma/olma hâli üzerinden kendi eksikliği ile kalmayı, tamamlanmayı aramamayı araştırır.

Sanatçı performansına her gün altı yüzeyli bir zarı atarak başlar ve gün boyu ne yapacağını zar belirler. Zarın üstünde yer alan her simge, sanatçının belirlediği farklı bir eyleme işaret eder.

Assos’ta gerçekleşecek ve izleyiciye açık olan performans, Bilsart’ın İstanbul’da bulunan mekânında ve Performistanbul Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Eksiğiyle Tamam Salı’dan Cumartesi’ye Bilsart'ın mekânından, diğer resmi tatiller ve Pazartesi günlerinde Performistanbul'un Youtube kanalı üzerinden canlı yayın ile izlenilebilir olacak.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT