Elmas Deniz - Elmas

Tarihler: 27 Mart 2012 Salı ~ 08 Mayıs 2012 Salı

Yer: Maçka Sanat Galerisi

Adres: Eytam cad. No:31/A Maçka -İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 240 80 23

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 27, 2012 ~ May 8, 2012

Elmas Deniz'in kişisel sergisi ELMAS 27 Mart Salı günü açılıyor. Bu, Maçka Sanat Galerisi 35. yıl sergi ve etkinliklerinden Nazlı Gürlek'in küratörlüğünde Eylül 2011–Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlenen BENGÜ BURAK VOLKAN ALP ELMAS İZ başlıklı sergi dizisinin beşinci kişisel sergisi.

Deniz'in ELMAS adlı bu sergisi fakirlik nosyonunun ve kabul edilmiş değer sistemlerinin çeşitli norm ve göstergeleriyle bunların korku odaklı psikolojik yansımalarını görünür kılıyor. Sergi, bir pankart-yapıtla sokağa ve hazır-nesneler içeren bir dizi obje ve yerleştirmeyle galerinin içine yayılan ikili bir düzene sahip. Toplama, biriktirme, çoğaltma, yığma ve koleksiyon yapma gibi alışkanlıkların bir dizi obje ve yerleştirme üzerinden mekandaki uygulamalarını içeriyor.

Sergide yer alan obje ve yerleştirmeler eğrilmiş bir çatal; çokça kullanıldığı belli, aşınmış yerleri dikişlerle tutturulmuş bir Sümerbank torbası; ağaç dalları ve kuru otlar gibi doğal malzemelerin arasına karışmış kredi kartı, kol saati, çakmak vb nesnelerle örülmüş insan ürünü bir kuş yuvas ile Mutlu Koleksiyon (2012) adlı, galerinin değerli objeleri sergilemeye ayrılmış nişlerinin içine yerleşmiş, boş yiyecek, içecek ve deterjan kutularından oluşan enstelasyonu içeriyor.

Tüm bu ayrıksı obje ve yerleştirmeler arasında, bir belge-yapıt olan Fakirlik Sınırı (2011) adlı iş, serginin belkemiğini oluşturuyor. Maçka Sanat Galerisi'ni iki eşit parçaya bölen ve mekanın ortasında dikey ve yatay bir sınır olarak uzanan ana aksı bir uçtan diğer uca kat eden dümdüz bir çizgi şeklinde yerleştirilmiş olan bu iş, sanatçının İstanbul'da oturduğu semtin icra müdürlüğü tarafından kendisine gönderilmiş olan bir dizi resmi belgenin kopyasından oluşuyor. Dışarıda, Maçka Sanat Galerisi'nin içeriden dışarıya yayılan kendine özgü ızgara örüntüsünün sokakta bulunan bölümünde, global düzeyde fakirliğe dair istatiksel bilgiyi içeren bir pankart izleyiciyi karşılıyor.

Gündelik nesnelerin, resmi belgelerin ve salt verinin sanat objesine dönüştüğü bu düzende, bu nesne, belge ve metinler formel özelliklerinden ziyade, içinden koparıldıkları bağlama dair bir dizi gösterge oluşları sebebiyle Deniz tarafından seçilmiş durumdalar: Bu nesne, belge ve yazılar, belli bir tüketim ve yaşam kültürünün sınıfsal ve ekonomik göstergeleriler. Diğer yandan, her biri, bu gösterge olma özelliklerine ihanet edercesine, nişler içinde ve kaideler üzerinde sergilenmekte ve salt heykelsi birer varlık kazanmaktalar.

Deniz, zenginlik/fakirlik, özerklik/aidiyet, tüketim nesnesi/sanat yapıtı, belge/sanat yapıtı, özel/kamusal, merkez/gayrimerkez, yapay/doğal, yeni/kullanılmış olan, tekillik/çoğulluk gibi temelde günümüzün sınıf bilincine ait bir dizi ikiliği, sanat üretiminin temel malzemesi ve üretim yöntemine dönüştürmek suretiyle bir araya getiriyor.

12 Nisan Perşembe günü saat 18:30'da Elmas Deniz ve küratör Özge Ersoy arasında bir konuşma gerçekleşecektir.

Sergi Pazar-Pazartesi hariç hergün 13:00 - 19:00 arası açık olacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT