Eşref Yıldırım - Sağol!

Tarihler: 14 Mart 2014 Cuma ~ 03 Mayıs 2014 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 14, 2014 ~ May 3, 2014

Galeri Zilberman, Eşref Yıldırım’ın “Sağol!” sergisini sunmaktan mutluluk duyar.

“Sagˆol!”, Eşref Yıldırım’ın yine Galeri Zilberman’da 2012’de gerçekles¸en “Hiç Kimsenin Ölümü”nün devamında gelişti. Gazetelerin 3. Sayfa haberlerinden hareketle olus¸an “Hiç Kimsenin Ölümü”, gazeteyi de mecra olarak kullanarak görünülürlüğü tartışıyordu. Yeni sergisi “Sağol!”da da konu edilen Türkiye’de insan hayatına verilen değerin göreceliliği. Konu olarak, devlet gözetimi altında ya da devletin ‘hataları’ nedeniyle ölenleri ele alıyor: Şüpheli asker ölümleri, Roboski katliamı ve zorla kaybedilenler.

Serginin merkezindeki resimler, yes¸il asker bezi ile bayrak gibi gösterilerek ironik bir şekilde yüceleştirmektedir. Sanatçının resimdeki deneyselliği, konusundaki gerginlikleri adeta taklit eder.

Sergide resimlerle birlikte sanatçı kitabı ve buluntu objeye müdahale gibi araçları kullanan sanatçı, resmin kurmaca düzlemini günlük hayata nüfuz etmis¸ malzemelerle yan yana göstererek, kurgu ile gerçeklik arasındaki sınırı sorguluyor.

Sanatçının Roboski’de katledilenler için ördügˆü göz bantlarına bakarken, ölenlerin fotoğraflarını dikkatle incelemis¸ birinin yorgunlugˆunu görüyoruz. Ölen her insan-çocugˆu için bir bant: 34 bant. Vicdani retçilerin açıklamalarını kelime kelime bir kasetin s¸eridine yazdığında, Yıldırım’ın o sözleri gerçekten sahiplenip sahiplenmediğini önemsemiyoruz artık. “Hissettiğini ima ettiği bu acı gerçek mi?” diye sormuyoruz kendimize.

Eşref Yıldırım (1978, Bursa) I·stanbul’da yas¸ayıp çalıs¸maktadır. Katıldığı karma sergilerden bazıları: Figure Out: Turkish Contemporary Art, Artsawa, Dubai, BAE (2012); 1. I·stanbul Yaz Sergisi, Antrepo 5 Sanat Limanı, I·stanbul (2011); Rogue Element, I·stanbul-New York, Rh+ Artgallery, I·stanbul (2011); In Between / Arada / Tra, I·stanbul 2010 Avrupa Kültür Bas¸kenti, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Merkezi, I·stanbul (2010); Embracing the Solitude, YellowFishArt, Montreal, Kanada (2010); Sınırlar Yörüngeler 6, Siemens Sanat, I·stanbul (2010).

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT