Eşref Yıldırım’ın Küçük Suçlar Hapishanesi

Tarihler: 12 Kasım 2014 Çarşamba ~ 10 Ocak 2015 Cumartesi

Yer: Galeri Zilberman

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.3 D.10 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Faks: 0212 251 42 88

Web: http://http://www.galerizilberman.com

E Posta: zilberman@galerizilberman.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 12, 2014 ~ Oca 10, 2015

Galeri Zilberman Mısır Apartmanı’nın ikinci katındaki proje alanında, Eşref Yıldırım’ın Küçük Suçlar Hapishanesi adlı etkileşimli yerleştirmesini sunmaktan mutluluk duyar. Serginin açılışı, 11 Kasım saat 18:30’da olacaktır.

Beşinci Sinop Bienali (Sinopale) kapsamında üretilen çalışma, çıkış noktasını bugün müze olarak kullanılan ve pek çok yazar, sanatçı ve gazetecinin de hükümlü olarak bulunduğu tarihi Sinop Cezaevi’nden alıyor.

Çalışmalarında, suç, suçlu ve mağdur konularına özellikle yoğunlaşan Yıldırım, bu etkileşimli, performatif çalışmasıyla cezasızlık üzerine düşünmeye davet ediyor. Demir parmaklıklı, asma kilitli, tek kişilik bir hapishaneden oluşan Küçük Suçlar Hapishanesi, seyyar bir araba üzerinde Sinop sokaklarında dolaştırılarak tanıtılıyor ve halkın hizmetine sunuluyor. Yalan söylemek, kalp kırmak, arkadan konuşmak gibi küçük suçların cezası, mahkumun kendi belirleyeceği sürelerle karşılığını buluyor. Dileyen bu küçük hapishanede bulunan küçük deftere cezalarını yazarak rahatlayabiliyor. Küçük Suçlar Hapishanesi bu sayede uykusuzluk, iç sıkıntısı, erken yaşlanma gibi sorunlara da deva oluyor.

Cezasızlığın, bir devlet geleneğinde de, sadece tek bir insanın küçük hayatında da kötü olduğu bilinen o davranışın alışkanlığa dönüşmesi riskinin altını çizen sanatçı; ceza çekmenin doğru kullanıldığı durumlarda belki o kadar da kötü olmayabileceğini ifade ediyor. İzleyiciyi edilgen konumdan çıkarıp etkinleştiren bu çalışma, ceza çekmek üzerine düşünme fırsatını izleyiciye sunuyor. Küçük Suçlar Hapishanesi, 12 Kasım – 10 Ocak tarihleri arasında Galeri Zilberman’ın Mısır Apartmanı’nın 2inci katındaki proje alanında görülebilir, küçük suçlardan bu küçük hapishanede kurtulunabilinir.

Eşref Yıldırım (d.1978, Bursa) yüksek Lisans derecesini Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü’nde tamamlamıştır. Sağol! ve Hiç Kimsenin Ölümü adlı kişisel sergilerini 2012 ve 2014 yıllarında Galeri Zilberman’da açmıştır. Sinopale 2014’ün yanında; Figure Out, Dubai, BAE (2012); Arada, Antoni Muntadas Exhibition, 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, İstanbul (2010); Sınırlar ve Yörüngeler 6, Siemens Sanat Galerisi, Türkiye (2009)’de çalışmaları sergilenmiştir. Çalışmaları çeşitli özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı, İstanbul’da yaşayıp çalışmaktadır.

Eşref Yıldırım’ın Küçük Suçlar Hapishanesi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT