Faruk Cimok - İstanbul Resimleri Sergisi

Tarihler: 22 Nisan 2013 Pazartesi ~ 05 Mayıs 2013 Pazar

Yer: Ortaköy Sanat Galerisi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 22, 2013 ~ May 5, 2013

Türk Resim Sanatının en önde gelen isimlerinden olan Faruk Cimok 22 Nisan 2013 tarihinde, Beşiktaş Belediyesi'nin girişimiyle 41 eserden oluşan ''İstanbul Resimleri'' sergisini Ortaköy Sanat Galerisin'de açıyor.

Sanatın toplum içinde daha yaygın biçimde sevilip, anlaşılmasını misyon olarak üstlenen Beşiktaş Belediyesi, sanatı desteklemeye devam ediyor. Çok önemli sergilere ev sahipliği yapan Ortaköy Sanat Galerisi, sanata katkılarını Faruk Cimok Sergisi ile sürdürüyor.

22 Nisan 2013 Pazartesi günü Saat 19:00'da yapılacak kokteyl ardından Beşiktaş Belediye Başkanı Sn.İsmail ÜNAL tarafından açılışı gerçekleştirilecek.

Faruk Cimok bu son dönem çalışmalarıyla, günlük yaşamdan kesitleri, evrensel sanat imgesine dönüştürerek döneminin en güzel örneklerini çok figürlü, çok boyutlu çalışmaları ile sanatseverleri buluşturuyor.

Sanatçı için bu kenti resmetmek aynı zamanda yaşadığı ana, mekâna, çağa tanıklık etmek, yıllar sonrasına hatırlanacak görüntüler bırakmak anlamına da geliyor.

Kompozisyonlarında olabildiğince doğal algılamalara ve gerçek görüntülere yer veriyor. Nesnel bir biçimde algılanıp ortaya koyulan bu görsel gerçeklik, Cimok'un resimlerinde yerini şiirsel bir anlatıma bırakır.

Daha önceki çalışmalarında modern kent yaşamına ve onun getirdiği yabancılaşmaya karşı belirlediği "hicivsel tavır" burada yerini daha çok anlatımcılığa ve belli oranda objektif bakış açısına bırakıyor. Yaşadığı zamana sadık kalarak, çevresinde gelişen günlük hayattan yaşam kesitlerini, keskin bir gözlem gücü ve nostaljik bir hava ile tuvaline aktaran Sanatçı'nın resimlerindeki strüktürel doku, pentür dili ve boya kullanım tekniğinde bu nostaljik havayı destekler niteliktedir. İçinde yaşadığı çevreye ilişkin gözlem birikimleriyle kentsel yaşam biçimlerine tanıklık eden resimleri son yıllarda gelişen figüratif resmimize ulusal kimlik, dinamik ve güvenli bir üslup kazandırmıştır. Modern yaşamın ruhunu yakalayan ender sanatçılardan biridir. O kalabalıkları resmetmeyi sever, kalabalıklarda o'nun resimlerini seyretmeyi. Bu yüzden sanat dünyasında sarsılmaz, sağlam ve ayrıcalıklı özel bir yere sahiptir.

Faruk Cimok - İstanbul Resimleri Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT