Fatma Sağ Tunçalp Dilmun’u Aramak

Tarihler: 06 Haziran 2015 Cumartesi ~ 05 Temmuz 2015 Pazar

Yer: Heybeliada Ruhban Okulu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 6, 2015 ~ Tem 5, 2015

Dördüncü kişisel sergisini dünyanın en özgün ve dikkat çekici mekanlarından birisi olan Heybeliada Ruhban Okulu (Halki Theological School )n’da açan Fatma Sağ Tunçalp; son dönem çalışmalarını, adını Sümer Cennet Mitlerinde bahsi geçen Dilmun’dan alan “Dilmun’u Aramak” sergisi ile izleyicilerle buluşturuyor.

Sümer Cennet Mitlerinde Dilmun, temiz, saf ve güzel bir ülke olarak betimlenir. Geniş meyve bahçeleri, yeşil tarlaları ve çayırları ile hastalık, ihtiyarlık ve ölümün olmadığı bu yerde vahşilik de yoktur; hayvanlar birbirlerini avlayıp; yemezler. Burası mutluluğun ve huzurun olduğu mükemmel yerdir. Heybeliada Ruhban Okulu hem bir adada yer alması hem de konumlandığı Ümit Tepesi - etrafı suyla çevrili bir tepe, olması dolayısıyla, sergideki işlere sürekli barışın ve huzurun hakim olduğu böyle bir ütopik yer imgesini desteklemesi açısından mekan olarak da katkıda bulunuyor.

Yaklaşık beş yıl öncesinde temellenen bu serginin hayata geçirilmesiyle birlikte, bir serinin başlangıç niteliğindeki ilk sergisi de gerçekleşmiş oluyor. Cennet tahayyülü: ölümsüzlük arayışı, isyan, karşı koyuş, mücadele, yenilenme, yeniden doğma ile birlikte aidiyet, göç, yeni topraklar, umut, umutsuzluk, yozlaşma, yabancılaşma, bozulma, çürüme gibi pek çok kavramı içerisinde barındırdığından “Dilmun’u Aramak” adından da anlaşılacağı üzere bir yolculuk sergisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sergisinde malzeme olarak genellikle toprak ve çimento kullanmayı seçen ve daha önce olduğu gibi kendine has çatlak yüzeyli işler üreten sanatçı bunları;

Küçük Dünya
Konuşan Portreler
Arka Bahçe
ve Yeni Dünya

olmak üzere dört ana bölüm altında topluyor ve izleyenlere sunuyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT