Ferhan Taylan Erder - Gelenek/Bellek Seramik Sergisi

Tarihler: 27 Nisan 2011 Çarşamba ~ 20 Mayıs 2011 Cuma

Yer: Galeri Selvin

Adres: Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy Beşiktaş İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 263 74 81

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 27, 2011 ~ May 20, 2011

1968 Roma Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Bilim ve Teknikleri Bölümünü bitiren sanatçımız, 1959 yılında kurulan Taylan Seramik Fabrikasında seramik kilini görsel tasarım ve sanat malzemesi olarak benimsemiştir.

1985 yılı İtalya Gualdo Tadino Uluslararası Büyük ödülünün sahibidir. Faenza Uluslararası Sanat Seramiği sergisine katılmıştır.

Sanatçı neden seramik yaptığını şu cümlelerle anlatıyor ; Seramik kili ile çalışmak zihni tümüyle çalıştıran bir deneyim: görme, dokunma, ses alma duyusu yanı sıra orantı, ölçü ile birikimler dışa vuruluyor. Doğal çevrenin enerjisi biçimlerde harekete dönüşüyor, seramik kilinden rüzgar gülleri biçim alıyor, ilk yazının Anadolu’da pişmiş toprak ile belgelenmesine gönderme olarak yazı ile günce yerleşiyor kil üzerine. Seramik kilinin biçim alma, renklenme, ateşlenme süreçleri, her sefer yeni bir deneyim ve gelişme macerası olarak yaşanıyor.

Gelenk/Bellek sergisiyle ilgili ise şu cümleleri söylüyor; Hıdrellez, Anadolu kültüründe umuda, aydınlığa açılan baharı karşılama şenliği. Yeşil ve Güneş bahar simgesi olarak öyküde Hızır ve İlyas kardeşlerin buluşması ile örtüşüyor ve geleneksel şenlik ve kutlama günü olarak yerleşiyor.

Uçurtmaların rüzgarda salındığı, dileklerin, çakıl taşları üzerine yazılıp gül ağacı altına bırakıldığı, doğum/yaşam simgesi renkli yumurtaların yeşillik arasına saklandığı, doğanın toprakla yeniden canlanma enerjisinin paylaşıldığı şarkılı, oyunlu şenlikler…

Bu toplumsal geleneğe seramik kili ile tasarlanmış nesnelerden oluşan bu mekanda birlikte yaşama geçirmek dileğiyle.

Ferhan Taylna Erder’in “Gelenek/ Bellek” isimli seramik sergisi 27 Nisan – 20 Mayıs 2011 tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT