Güller ve Dikenler

Güller ve Dikenler

Tarihler: 26 Şubat 2019 Salı ~ 09 Mart 2019 Cumartesi

Yer: Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi (Unkapanı)

Adres: İMÇ 5. Blok - 5737 Unkapanı İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 26, 2019 ~ Mar 9, 2019

Tarihsel süreçte büyük bir ivmeyle topluma maddi gelişim sağlayan sanayi devrimi, beraberinde getirdiği olumsuz sonuçlar en çok kentler ve onların dönüşümü üzerinden okunmuştur. Kentlerde görülen bu olumsuz sonuçların yansımaları; kişilerin mekanla kurdukları ilişkiden doğan bir sorundur. Bu bağlamda modernleşmenin temelinde yatan mekan; konutlar olmuştur. Bugün yapılı ve doğal çevreyle ilgili uygulamalar ve çıkarılan yeni yasalar ile toplumun hem yaşam kalitesinde hem de ortak hafızasında geri dönüşü mümkün olamayan hasarlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de konut sektöründeki artan arz, konutu temel bir insan hakkı olmaktan çıkarıp bir lüks tüketim maddesine dönüştürürken, kentsel dönüşüm sonucu eski konutlarını kaybeden insanlar hem anılarını hem de toplumsal dayanışma modellerini yitirmekte ve yalnızlaştırılmaktadırlar. Yalnızlaştırma toplumsal manipülasyonun en önemli araçlarından birisidir ve mimari ögeler şu veya bu biçimde bunun aracı olmaktadır.

Güller ve Dikenler sergisinde; coğrafi dönüşümün hız kazandığı ve inşaa ederek yayılmanın yaşandığı günümüz kent yaşantısı, Setenay Alpsoy, Gökçen Ataman, Fırat Engin, Kayahan Kaya & Dj Aslansütü, Eda Soylu ve Cansu Sönmez’in bir araya gelişine ilham kaynağı oluyor. Farklı disiplinlerden eserler üreten sanatçılar; psikolojik, politik ve kişisel gerilimlere sahne olan toplumumuzdaki olumsuzlukları vurgulamanın yanı sıra mizahi bakış açıları, arabesk kültürün getirdiği bezemeci anlayış, yeni ifade biçimleri ve imkansızlık üzerine odaklanıyor ve sanatçılar, ellerinde olan malzemeleri güzelleştirmeye yönelik çalışmalar sunuyor. Güller ve Dikenler sergisi; Deniz Dalkılıç ve Oğulcan Yıldırım’ın küratörlüğünde 26 Şubat – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Muaf Proje Çağdaş Sanat Galerisi’nde görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT