Güneş Çınar - Bulutlardan Başka Her Şey

Güneş Çınar - Bulutlardan Başka Her Şey

Tarihler: 10 Ekim 2018 Çarşamba ~ 31 Ekim 2018 Çarşamba

Yer: Adahan İstanbul

Adres: Asmalı Mescit Mah. General Yazgan Sokağı No: 14 Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 10, 2018 ~ Eki 31, 2018

Güneş Çınar, modern kent yaşamının canlılar üzerindeki etkilerini sorguladığı “Bulutlardan Başka Her Şey” sergisi ile Adahan İstanbul’a konuk oluyor. 10 Ekim-31 Ekim tarihleri arasında görülebilecek sergide kağıt işlerden heykele, resimden yerleştirmeye uzanan farklı tekniklerle üretilmiş eserler bir araya geliyor.

Adahan İstanbul’da 10 Ekim’de ziyarete açılacak sergi, çalışmalarında antroposen, yani insan çağını masaya yatıran Güneş Çınar’ın, günümüz kent ve çevre sorunlarını alegorik bir anlatım diliyle ustaca harmanladığı eserlerini bir araya getiriyor. Sergi, adını Walter Benjamin'in "Hikaye Anlatıcısı" başlıklı makalesinde geçen bir cümleden alıyor. Toplumsal sarsıntıların yaşandığı dönemlerde, kurgunun özgürleştirici etkisinin bir sığınak oluşturduğu fikrinden yola çıkan sanatçı, gerçekliğin ötesinde yer alan karanlık, fantastik bir dünyanın izini sürüyor. Metropol insanının yaşadığı gerilimlerden beslenerek neredeyse insanlık-sonrası bir kent portresi çizen ve kentin barındırdığı farklı mekanları kimi zaman mitolojik figürlerin de yer aldığı bir masal, rüya ya da kâbusun sahnesi olarak aktaran sanatçı, bu sahnenin başrol oyuncusu olarak hayvanları kullanıyor. Çınar, kente ait fragmanlar ve dokularla birleştirdiği fare, karga, kertenkele gibi hayvanlar ile insanın doğayla, kentle ve nihayetinde kendisiyle olan ilişkisini irdeliyor.

Sanatçı, kurgu ve gerçeklik arasında bir köprü kurduğu bu sergisini, Adahan İstanbul'un mekanında yer alan kuyu etrafında şekillendirerek, Lewis Carroll’un “Alice Harikalar Diyarı’nda” adlı romanındaki tavşan deliğine de atıfta bulunuyor. Kağıt, akrilik, metal, pleksiglas gibi farklı malzemelerle üretilmiş eserler, sergi mekanının ana alanı ile dört odasında izleyiciyle buluşuyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT