HABITAT by Heleen Blanken

HABITAT by Heleen Blanken

Tarihler: 19 Ekim 2021 Salı ~ 19 Ekim 2021 Salı 13:00

Yer: Zorlu PSM, Sky Lounge

Ücret: 20,00 ₺

Nereden Alınır: https://www.passo.com.tr/

Adres: Zorlu Center İstanbul

Telefon: 0850 222 67 76

Web: https://www.zorlupsm.com/tr

E Posta: info@zorlucenterpsm.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 19, 2021 ~ Eki 19, 2021

ENSTALASYON: HELEEN BLANKEN TARAFINDAN HAZIRLANAN HABITAT

Çevresel kriz ve habitatların yok edilmesi, bizi doğanın dijital biçimde hatırlanabileceği bir gelecek hayal etmeye zorluyor. Doğa tarihi müzeleri, doğayı zaman ve mekan içinde sabitleyerek fiziksel olarak korumayı amaçlar. Doğanın arşivlenmesi dijital bağlamda nasıl gelişebilir? Dijitalleşme bizi doğaya daha da yaklaştırabilir mi?

Heleen Blanken'in veriye dayalı projeksiyonu Enstalasyon: Habitat by Heleen Blanken, Leiden Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi'nden taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramaları, oyun benzeri, meditatif bir ortama dönüştürülüyor.

Enstelasyon: Habitat by Heleen Blanken ‘da her biri kendi ses ortamının eşlik ettiği, sürekli gelişen bir dizi dijital dünyada gezinirken bir yandan da doğanın harikasıyla yeniden bağlantı kurmaya davetlisiniz.

‘İnsan faktörü’ her zaman hemen ön görülmez. Varlığınızın işi nasıl etkilediğini görmek ve kendi benzersiz görsel-işitsel deneyiminizi oluşturmak için hareket sensörlü heykel ile etkileşime geçin!

Yakınlık ve uzaklık ölçer sensörlerinin uygulanması sayesinde habitatın sosyolojik bir amacı da bu çalışmada araştırılmaktadır. Veriye dayalı kurulumlar genellikle izleyiciye çok fazla kontrol sunmasıyla bilinir. Enstalasyon: Habitat by Heleen Blanken ise bu noktada bu kontrol ile oynayarak seyircinin hareketlerine hemen tepki vermez, bunun yerine gecikmelerle tepki verir. Sonuç, bir izleyiciden gelen bir eylemin bir sonraki için farklı bir görsel sonuç yaratabilmesidir. Veya bazen parametreler, işin içinde mi yoksa eyleminizin bir sonucu mu olduğundan şüphe duyabileceğiniz şekilde değiştirilir.

Enstalasyon: Habitat by Heleen Blanken içindeki bu etkileşim, insanlığın doğa ile nasıl etkileşime girdiğinin de aslında bir simgesidir. İnsanlığın doğanın kontrolünde olmadığına ışık tutarken doğa üzerindeki etkimizin her zaman hemen fark edilmediğinin altını çiziyor.

Çalışma, önümüzdeki yıllarda gelişecek ve orijinal habitatının farklı versiyonlarına dönüşecek. Devam eden bir proje olan Enstalasyon: Habitat by Heleen Blanken’ın ilk versiyonu şu anda Amsterdam Nxt Museum'da sergilenmektedir.

Habitat, Helen Blanken'ın bir eseridir.

Yazılım geliştirme: NAIVI

Ses: Stijn van beeK

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT