Haliç’e Onbeş Kapı

Tarihler: 09 Nisan 2009 Perşembe ~ 29 Nisan 2009 Çarşamba

Yer: Rezan Has Müzesi-Sanat Galerisi

Adres: Kadir Has Üniversitesi, Kadir Has Cad. Cibali İstanbul

Telefon: 0212 5336532

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 9, 2009 ~ Nis 29, 2009
“HALİÇ’E ONBEŞ KAPI”
…“Geceleri şehrin kapıları kapandıktan sonra geç kalanlar geceleyin kapanmayan bu kapıdan içeri alınarak, yerlerine gönderilir”…

Rezan Has Müzesi, sizin için geçmişin kapılarını aralıyor!
Haliç’in kıyısında konumlanan Rezan Has Müzesi, üç büyük medeniyetin izlerini taşıyan bölgenin, binlerce yıllık kültür mirasını koruma ve gelecek nesillere aktarma misyonunu üstlenerek; “Haliç” ile bağlarını kuvvetlendirmek ve bir anlamda O’na sahip çıkmak adına, Haliç temalı sergi serisine bir yenisini daha ekliyor.

9 Nisan 2009 – 29 Nisan 2009 tarihleri arasında, C blok sergi salonunda izleyici ile buluşacak olan “Haliç’e Onbeş Kapı” isimli sergi; birçok gezginin, ressamın, edebiyatçının çalışmalarına konu olan Haliç ve surlarla çevrili kıyılarında yer alan sur kapılarından artakalanları anlatıyor.

Sergide yer alan, kent içinden Haliç’e doğru çıkışı ifade eden panoramik fotoğraflar; eski kapı noktalarından alınan güncel imajlarla desteklenerek; izleri silinmeye yüz tutan Haliç Kapıları’ndan—Bahçe Kapı, Yeni Camii Kapısı, Balıkpazarı Kapısı, Zindankapı, Odunkapı, Ayazmakapı, Unkapanı Kapısı, Cibalikapı, Ayakapı, Yenikapı, Petrikapı, Fener Kapısı, Balat Kapısı, Ayvansaray Kapısı ve Eyüp Kapısı- gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Haliç’in tarihi katmalarının altında gizlenen zengin günlük hayatı belgeliyor.

1810 yılında mühendis Seyyid Hasan tarafından hazırlanan Su Yolu haritası temel alınarak, onun çizdiği “Haliç’in On Beş Kapısı”’nın izinin sürüldüğü sergide, onyedinci yüzyıl yazarı Eremya Çelebi Kömürcüyan ile yüz küsur sene sonra onun yazdıklarının üzerinden geçen Sarkis Sarraf Hovhannesyan’ın kitaplarından alıntılarda yer almakta.

Bugün ayakta kalan Cibali Kapı’dan geçerek ulaşacağınız Rezan Has Müzesi, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıl başı haritaları ile güncel kent planlarının karşılaştırılması yöntemiyle saptanan “Haliç’in On Beş Kapı’sını sizler için aralıyor.
Ziyaret Saatleri: Hergün 09:00 - 18:00
www.rhm.org.tr


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT