Hareketler Dökümü - Özgür Ceren Can

Hareketler Dökümü - Özgür Ceren Can

Etkinlik Sergi Hareketler Dökümü - Özgür Ceren Can

Tarihler: 22 Nisan 2019 Pazartesi ~ 17 Mayıs 2019 Cuma

Yer: Tomtom Designhood

Adres: Firuzağa Mahallesi, Bostanbaşı Cd. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul Beyoğklu İstanbul

Telefon: 0533 352 51 64

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 22, 2019 ~ May 17, 2019

Sanatçı Bauhaus’un 100. yılında bu ekolün ayırt edici yönlerini irdelerken; günümüze uzanan estetik etkilerini, Osmanlı Ehl-i Hiref teşkilatıyla ilişkilendirerek değerlendiriyor. Özgür Ceren Can çağdaş seramik sanatı üzerine yaptığı akademik çalışmaları sırasında, Türkiye’de seramik sanatı eğitimi veren kurumların Bauhaus ve Vkhutemas eğitim prensiplerinin kurumsallaştığı yapılar olduğunu tespit etmiştir. Daha sonra çağdaş seramik sanatçılarının sanat ve zanaat donanımlarını teknolojiyle harmanlayarak, sanatsal tasarıma dönüştürmelerindeki başarısını sorgularken, bunda yalnızca Bauhaus prensiplerinin değil Osmanlı mirasının da güçlü bir etkisi bulunduğunu görmüştür. Özgür Ceren Can, “Hareketler Dökümü / Activity Log” sergisini oluştururken söz konusu pratiği kendi yaratım sürecinde deneyimlemek üzere yola çıkmıştır. Sanatçı, çini sanatçısı Melike Didar ile birlikte simgesel anlamlarla yüklü Osmanlı desen dağarcığından rumiler, hatailer ve pençler üzerine çalışmış ve bu çalışmalar ekseninde, günümüzde hem gerçek dünyada hem de dijital dünyada yaygın olarak kullanılan etkileşimli fakat temsili bir iletişim dili olan piktogramlardan özgün bir bezeme repertuarı oluşturmuştur. Daha sonra oluşturduğu özgün desenlerle geleneksel çini formlarını, sır altı seramik tekniğiyle dekorlamıştır. Sanatçının sergiyi hazırladığı süreçte, piktogramların ve seramik bezemelerin tarih öncesi çağların başlangıcına kadar uzanan köklerini ve kadim görsel anlatım dillerinin evrimini incelemesi de sergi içinde farklı bir serinin oluşmasına sebep olmuştur. Seramiklerin ve simgelerin zamanın tahrip gücüne karşı gösterdikleri mukavemeti vurgulamak için, düşük pişirim primitif çömleklere atıfları olan seramiklerle oluşturduğu formlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Sanatçı 20 Nisan – 17 Mayıs 2019 tarihine kadar Tomtom Tomtom Designhood 104/a’da görülebilecek olan “Hareketler Dökümü / Activity Log” isimli sergisiyle sanat ve zanaat bir aradalığının çoklu ve katmanlı estetik deneyim olanakları ile bu kavramlar ve pratikler arasındaki ayrımın oluşturduğu zıtlıkları yeniden tartışmaya açıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Eğitim Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT